Szlak Północny – Łącznikowy

„Szlak Północny – Łącznikowy”

Szlak łączy Różańsko ze Szlakiem Humboldta (zielony).

Kolor szlaku – czarny, liniowy

Przebieg trasy: Różańsko (0km), Dyszno (4,90km), Krężelin (8,50km), Warnice (12km).

Długość: 12 km.
Nawierzchnia szlaku: asfalt, bruk, droga gruntowa.

Warto zobaczyć:

RÓŻAŃSKO - osadnictwo na tym terenie sięga epoki kamiennej. Miejscowość wymieniona w 1337r., a jej nazwa wywodzić się miała od rosnących w dużej ilości dzikich róż. W 1608 r. była własnością margrabiów i należała do domeny w Tham (Dębno).

Warto obejrzeć tu kościół z kamienia polnego i cegły pochodzący z XVIII w.; w XIX w. dobudowano do niego transept i apsydę. W maju, przy drodze do Krężelina, na łąkach podziwiać można pełnik europejski (roślinę objętą ścisłą ochroną gatunkową).

Na całej długości strumienia Olchowy Rów, wypływającego z Kobylich Łąk można spotkać stanowiska okazałej rośliny objętej ochroną – arcydzięgiel litwor, odmiana nadbrzeżna. W miejscowości ma swoją siedzibę Nadleśnictwo Różańsko.

Kościół w Różańsku

DYSZNO – miejscowość związana z niemieckim przyrodnikiem i podróżnikiem Aleksandrem Humboldtem. We wsi występuje największe w gminie Dębno skupienie starych drzew - kilkanaście pomnikowych dębów oraz lip, w tym lipa Humboldta o obwodzie 7,5 m oraz dąb Humboldta.

Warto obejrzeć tu kościół zbudowany w XVI w. z późniejszymi przeróbkami, salowy o zarysie prostokątnym z drewna i cegły. Po stronie zachodniej świątyni wznosi się wieża z dwiema kondygnacjami o nadbudowie drewnianej; okna wieży mają bogate obramowania. Wnętrze kościoła ma strop z belkami profilowanymi.

Kościół w Dysznie

KRĘŻELIN – to dawny folwark, należący do majątku Dyszno, obecnie samodzielne sołectwo.  Zachował się tu dwór, prawdopodobnie z 1 poł. XIX w. i park założony w 2 poł. XIX w. Na płaskim, porozcinanym głębokimi dolinkami obszarze można spotkać licznie występujące oczka wodne i torfowiska. Wspaniała roślinność, występowanie rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, nieskażona przyroda to główne walory miejscowości.

WARNICE - w miejscowości można zobaczyć kościół parafialny p.w. Św. Józefa, zbudowany około 1335 r. z kamienia ciosanego, ze stropem belkowym. Przebudowany został w 1858 r. - dobudowano wtedy wieżę. W świątyni znajduje się ołtarz z 1604 roku, przedstawiający postacie 12 apostołów, sceny z drogi krzyżowej, kopię obrazu Tycjana Grosz Czynszowy.

We wsi zobaczyć można też odnowiony park dworski o powierzchni 3,20 ha. Warto zwiedzić obiekt ze względu na zachowane ruiny pałacu. Na terenie parku dominują lipy, dęby, jesiony, wiązy, kasztanowce i graby. Na południe od wsi możemy odpocząć i popływać w czystych wodach jeziora Promień.

Park w Warnicach

Opis trasy:

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Różańsko, wsi położonej około 15 km na północ od Dębna i około 12 km na południe od Myśliborza. W centrum wsi na skrzyżowaniu zaczyna się lub kończy nić czarnego szlaku. Z tego punktu jedziemy w kierunku Nadleśnictwa Różańsko, przejeżdżamy przez centrum wsi drogą asfaltową. Na wysokości Nadleśnictwa, na rozwidleniu dróg jedziemy na wprost w kierunku Dyszna.

Zbaczając ze szlaku, skręcając w prawo można skorzystać z gościnności ośrodka Ranczo Radzicz (ok. 3 km). Kontynuując wycieczkę szlakiem północnym jedziemy przez las ok. 1,5 km drogą asfaltową. Dojeżdżamy do miejscowości Dyszno małej wioski położonej wśród lasów - tu szlak styka się ze „Szlakiem Humboldta”. Przejeżdżamy przez centrum wsi, jedziemy prosto.

Z Dyszna wyjeżdżamy w kierunku Krężelina, skręcając w prawo drogą asfaltową. Przy wyjeździe z Dyszna, na skrzyżowaniu znajduje się oznakowanie na drzewie, wskazujące nam kierunek jazdy. Dojeżdżamy do Krężelina, na rozwidleniu skręcamy w lewo na drogę asfaltową i jedziemy prosto w kierunku Warnic.

Droga lokalna biegnie wśród lasów, pokonujemy odcinek ok. 1 km i dojeżdżamy do Warnic. W prawo dojedziemy do centrum wsi i gospodarstwa agroturystycznego, w lewo do jeziora Promień. Tu kończy lub zaczyna się północny czarny szlak. Z Warnic możemy skierować się do wsi Smolnica, a następnie do Dębna (ok. 16 km).

Przydatne kontakty:

  1. Ranczo Radzicz. Radzicz 2a, 74-311 Różańsko, mobile: +48695 616 107. www.ranczoradzicz.pl