Szlak Humboldta

„Szlak Humboldta"

Kolor szlaku - zielony, liniowy

Przebieg trasy: Dolsk (0 km), Ostrowiec (3,90 km), Dyszno (10,50 km), Warnice (21,50 km).
Długość: 21,50km
Nawierzchnia szlaku: asfalt, bruk, droga gruntowa, dukt leśny.

Warto zobaczyć:

DOLSK - dawna osada słowiańska. W połowie XIX w. był jednym z największych majątków w okolicy. W miejscowości podziwiać można: Dom Ogrodnika i kuźnię z 1784 roku, kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w latach 1740 – 41, w którym zobaczyć można m. in. drewniany, rzeźbiony ołtarz główny z II połowy XVIII w. oraz utrzymaną w podobnym stylu, oddzieloną od niego ambonę, oraz piękne organy.

Ponadto znajduje się tu kompleks parkowo – pałacowy z XVIII w., w tym odbudowywany neogotycki pałac, do którego prowadzi brukowana droga. Park utrzymany jest w stylu angielskim. Wieś rozpościera się nad malowniczym jeziorem Dolskim z miejscem biwakowym.

W południowo-wschodniej części wsi - przy drodze prowadzącej do miejscowości Barnówko - na terenie otoczonym murem ogrodzeniowym z drugiej połowy XIX podziwiać można zachowany do dziś ewangelicki cmentarz (obecnie rzymsko-katolicki). Najstarsze istniejące nagrobki sięgają 1862-1886 roku.

Grupa rowerzystów w Dolsku

OSTROWIEC - położony nad jeziorem Ostrowieckim o powierzchni lustra wody 121 ha, położonym wśród lasów i łąk. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, z których większa (800 m długości) pokryta jest lasem i stanowi faunistyczny rezerwat częściowy „Czapli Ostrów” o powierzchni 16,45 ha.

Celem ochrony jest zachowanie koloni czapli siwej  oraz stanowiska lęgowego bielika i ostoi wielu gatunków ptaków wodnych. W Ostrowcu znajduje się  również park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX w. oraz kaplica cmentarna z początku XX w. (dziś pełni rolę kościoła).

DYSZNO - wieś na skraju Puszczy Gorzowskiej (wymieniana już w XIV w. - 1337r.). We wsi znajduje się: kościół z XVI w. (ceglany) z wieżą o konstrukcji ryglowej z XVIII w., park zabytkowy z pierwszej połowy XIX w., gdzie rosną zespoły drzew pomnikowych (dęby i lipy o obwodzie 750 cm) oraz ruiny pałacu, dawnej siedziby Aleksandra von Humboltda (lata 1766-1793).

Park w Dysznie

GRZYMIRADZ - dawniej wieś rycerska, założona prawdopodobnie przez Askończyków. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1333r. W miejscowości warto zobaczyć kompleks parkowo – pałacowy, składający się z dworku (ruiny z XIX w.) i przylegającego do niego parku o powierzchni 3,5 ha.

WARNICE - pierwsza historyczna wzmianka w 1306r. Warto tu zobaczyć: kościół granitowy zbudowany około 1335r., przebudowany w 1858 r. (wieża o konstrukcji ryglowej), wewnątrz znajduje się ołtarz z 1604 r. (z kopią obrazu Tycjana „Grosz Czynszowy”), zabytkowy park podworski z XVIII w. (ze starodrzewem), pałac z XIX w. (w ruinie). Na południe od wsi Warnice usytuowane jest Jezioro Promień.

Kościół w Warnicach

Opis trasy:

Wycieczkę zaczynamy w Dolsku (początek lub koniec szlaku) we wsi położonej w północno– wschodniej części gminy Dębno. W centrum wsi na skrzyżowaniu znajduje się początek szlaku. Tu również stykają się szlak zielony ze szlakiem czerwonym.

Wyjeżdżając z Dolska skręcamy w lewo jedziemy drogą polną, gdzie na rozwidleniu podziwiać można starą kapliczkę. Kierujemy się do lasu, jedziemy prosto  do Ostrowca.

Ostrowiec wieś położona w odległości 10 km na północny wschód od Dębna, przy drodze krajowej nr 23 kierunek Myślibórz – Dębno.

Wyjeżdżając z Ostrowca w kierunku Dębna – skręcamy w prawo do drogi 2129Z - droga brukowa. Wzdłuż drogi prowadzącej do Dyszna rośnie 262 dęby (aleja dębów stanowi pomnik przyrody). Kierujemy się do rozwidlenia dróg, skręcamy w prawo do skrzyżowania dróg, skręt w lewo przez przejazd kolejowy, jazda na wprost. Przy rozwidleniu dróg, skręcamy w prawo.

Na kolejnym rozgałęzieniu dróg (w lewo do Koloni Borówno) jedziemy na wprost, aż do Dyszna, wsi położonej w północnej części Gminy Dębno. Przy wyjeździe ze wsi skręcamy w lewo, dojeżdżamy do skrzyżowania duktów leśnych (trafostacja), jedziemy prosto. Droga przy jeziorze (pieszy szlak czerwony). Na rozwidleniu dróg jedziemy na wprost do wsi Grzymiradz.

Grzymiradz wieś położona w północnej części Gminy Dębno. Przy wjeździe do wsi skręcamy w lewo, w centrum wsi znajduje się kościół, sklep, skręcając w prawo stykamy się z ze szlakiem czarnym „południowym”. Z Grzymiradza kierujemy się na Choszczówko, mijając cmentarz jedziemy na wprost drogą polną do skrzyżowania duktów, gdzie znajduje się węzeł szlaków pieszych (czerwony/niebieski).

Na rozwidleniu duktów leśnych skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu kierujemy się na wjazd w drogę dojazdową do jeziora Czaple Duże, gdzie znajduje się miejsce do biwakowania. Na rozwidleniu duktów, jedziemy na wprost, na kolejnym rozgałęzieniu skręcamy w lewo zgodnie z oznakowaniem znajdującym się na drzewie. Za jeziorem Czaple Małe, na skrzyżowaniu dróg, skręcamy w prawo.

Drogą gruntową przy kolejnym rozwidleniu - zgodnie z oznakowaniem szlaku znajdującym się na drzewie – skręcamy w lewo. Trasa biegnie drogą leśną do kolejnego rozwidlenia, tam jedziemy na wprost. Dojeżdżamy do rozgałęzienia duktów kierujemy się na wprost, na kolejnym skrzyżowaniu duktów skręcamy w lewo, skąd dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo kierując się do Warnic.

Warnice miejscowość położona w północno-zachodniej części Gminy Dębno. W centrum wioski znajduje się koniec lub początek szlaku. Można tu także skorzystać z oferty gospodarstwa agroturystycznego.

Z Warnic możemy skierować się drogą asfaltową do Smolnicy, gdzie podziwiać można pałac z 1766 r. wraz z parkiem zabytkowym oraz kościół z 1337 r.

Przydatne kontakty:

  1. Nadleśnictwo Dębno. Tel. +48 957561424 (zgoda na rozpalenie ogniska nad jeziorem Czaple).
  2. Nadleśnictwo Różańsko. Tel. +48 957601814 (zgoda na rozpalenie ogniska nad jeziorem Dolskim).
  3. Gospodarstwo agroturystyczne w Warnicach. Emilia Podwójna. Warnice 11, 74-311 Różańsko, tel. +4895 7693325.