Szlak Śladami Historii

Szlak „Śladami Historii”

Kolor szlaku - żółty, liniowy
Przebieg trasy: Dargomyśl (0 km), Cychry (4,20 km), Bogusław (8,70 km), Kamień Wielki (11,70 km), Krześnica (15,70 km), Sarbinowo (18,90 km).
Długość: 17,50km
Nawierzchnia: asfalt, bruk, droga gruntowa.

Warto zobaczyć

DARGOMYŚL - jedna z najstarszych osad na terenie gminy Dębno, której pierwsza nazwa w naszym rozumieniu oznaczała miejsce, gdzie było dużo lisów. Pierwotnie posiadłość należała do templariuszy. Dziś w miejscowości podziwiać można: zabytkowy kościół z 1260 roku, wzniesiony z kostki granitowej.

W czasie remontu w 1898 dobudowano drewniany chór oraz założono nowy drewniany sufit. W świątyni wyposażenie pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. W miejscowości znajduje się również zespół młyński z 1914 roku. W dawnej turbinie działa mała elektrownia wodna. Na polanie, nad rzeką Myślą, za zgodą właściciela, można zorganizować sobie wypoczynek.

Elektrownia wodna w Dargomyślu

CYCHRY- dawna osada słowiańska. Pierwotnie posiadłość templariuszy z Chwarszczan. Pierwszy zapis w 1261r. Od 1460 r. posiadłość joannitów. We wsi podziwiać można przepiękny kościół późnoromański wzniesiony z ciosów granitowych w pierwszej połowie XIII w.

Świątynia wielokrotnie niszczona pożarami i przebudowywana, a w 1856 roku rozbudowana o transept i absydę. W kościele znajdują się: XVI-wieczne rzeźby polichromowane, przedstawiające  Chrystusa na krzyżu i postacie Matki Boskiej i św. Jana, dzwon z 1770 roku oraz neogotycka chrzcielnica.

Kościół w Cychrach

BOGUSŁAW - pierwsze wzmianki o Bogusławiu pojawiają się w dokumentach związanych z templariuszami w 1261 r. Około 1540 r. miejscowość przeszła w posiadanie margrabiego Jana z Kostrzyna i została podporządkowana domenie Dębnowskiej. Pierwotny kościół średniowieczny został rozebrany ok. 1900 roku i  tym samym okresie - z materiału pochodzącego z rozbiórki (kwadry kamienne) - wybudowano nową świątynię, która istnieje do dziś. 

KAMIEŃ WIELKI - wieś położona 10 km na zachód od Witnicy w woj. lubuskim. Osada wzmiankowana w 1295 roku jako miejscowość graniczna pomiędzy posiadłościami templariuszy i Brandenburgią. Po wojnie 30 - letniej całkowicie opuszczona. W połowie XVIII w. założono tutaj majątek ziemski i papiernię.

W miejscowości podziwiać można Kościół wczesnogotycki z przełomu XIV - XV wieku, z późnogotycką kruchtą (2 połowa XV w.) i neogotycką wieżą dostawioną w 1834 roku. Atrakcją jest również pałac klasycystyczny z przełomu I połowy XIX wieku, kilkakrotnie przebudowywany (obecnie dom pomocy społecznej) oraz rozległy park krajobrazowy (17 ha) założony w 1834 roku.

KRZEŚNICA - stara słowiańska osada w typie owalnicy rozłożona nad Stawami Krześnickimi. Wieś kilkakrotnie niszczona i grabiona m.in. w czasie wojny trzydziestoletniej. W wyniku przemarszu wojsk cesarskich, szwedzkich, brandenburskich znaczna część wsi uległa spaleniu, resztę ograbili żołnierze przechodzących wojsk.

W 1758 roku, podczas bitwy pod Sarbinowem wioska wraz z kościołem średniowiecznym została doszczętnie spalona. Świątynie odbudowano pod koniec XIX wieku, która została spalona w 1945 roku. W miejscu zniszczonego kościoła znajdują się elementy ogrodzenia wraz z bramą wejściową. Interesującym istniejącym zabytkiem jest doskonale zachowana  neoromańska kaplica cmentarna z dzwonnicą, obecnie wykorzystywana jako kościół.

SARBINOWO - najpierw posiadłość templariuszy, potem joanitów. Podczas wojny siedmioletniej w okolicach Sarbinowa w 1758 r. miała miejsce największa bitwa prusko – rosyjska. Dziś w miejscu dowodzenia znajduje się wieża widokowa, tablica i obelisk upamiętniający to wydarzenie.

We wsi podziwiać można również neogotycki kościół z 1825 r. z ciekawym wyposażeniem z 1 połowy XIX w. m.in.: polichromowanym ołtarzem głównym, neogotycką  chrzcielnicą, świecznikami, witrażami oraz trzema dzwonami z 1920 roku.  Przy drodze krajowej nr 23 w kierunku Kostrzyna można zwiedzać pozostałość fortu z 1881 r.

Przed tablicą informacyjną o bitwie pod Sarbinowem

Opis trasy:

Wędrówkę żółtym szlakiem zaczynamy w miejscowości Dargomyśl. Wjeżdżamy do miejscowości od strony Chwarszczan (rejon młyna wodnego), kierujemy się drogą lokalną o nawierzchni asfaltowej do miejscowości Cychry.

Trasa prowadzi wśród lasów. Wjeżdżamy do Cychr, przejeżdżamy przez skrzyżowanie drogi krajowej nr 23 łączącej Dębno z Sarbinowem i kierujemy się prosto do centrum wsi. Przejeżdżamy przez całą miejscowość,  mijamy kościół, szkołę podstawową, remizę strażacką, dojeżdżamy do przejazdu kolejowego. 

Kończymy wizytę w Cychrach i podążamy w kierunku miejscowości Bogusław. Przejeżdżamy przez Bogusław kierując się na łuku drogi w prawo (w lewo dojazd do leśnictwa). Przy wyjeździe z Bogusławia kierujemy się na Kamień Wielki - miejscowość leżącą w Gminie Witnica (woj. lubuskie). Przejażdżamy przez centrum wsi, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ulicę Kościelną.

Wyjeżdżając z Kamienia Wielkiego pokonujemy 4-kilometrowy odcinek trasy, wracamy ponownie na teren Gminy Dębno - prosto do Krześnicy (droga gruntowa). Z Krześnicy kierujemy się do Sarbinowa - miejscowości oddalonej o ok. 2 km. W Sarbinowie wyjeżdżamy w centrum wsi na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 23. Tu szlak się kończy.

 Dla zainteresowanych wizytą na terenach bitwy pod Sarbinowem polecamy przejazd przez skrzyżowanie na wprost kierując się (ok. 2 km) drogą krajową nr 31 w stronę Chwarszczan. Pole bitwy oznaczone jest tablicą informacyjną. Tu wybudowano też wieżę widokową i postawiono obelisk. Pasjonaci bitwy do tej pory znajdują na polach uprawnych pozostałości po bitwie.

Po drodze można też odwiedzić gospodarstwa agroturystyczne, oferujące przejażdżki konne oraz swojskie jedzenie.

Przydatne kontakty:

  1. Mała Elektrownia Wodna w Dargomyślu tel. + 48 957601969.
  2. Gospodarstwo ekologiczne Koło Wroty – Agnieszka i Robert Gumbis, Sarbinowo 118, 74 – 404 Cychry, Tel/Fax:  + 48 95 769 19 29, mobile: +48 501 054 773, https://www.facebook.com/KołoWroty
  3. Rancho Sarbinowo, Sarbinowo 122, 74 - 404 Cychry, mobile: +48 509 268 879, +48 506 156 639, www.ranchosarbinowo.com

Rowerzyści na trasie rowerowej