Dębno świętowało 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Spektakl, koncert, patriotyczne uroczystości, akcje, konkursy – tak wyglądało świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Dębnie.

Oficjalne świętowanie rozpoczęto już w piątek. Specjalnie dla mieszkańców przygotowano darmowe kokardy, które można było wziąć w ramach akcji „Weź kokardę narodową i świętuj z nami.  Wieczorem w Dębnowskim Ośrodku Kultury goście obejrzeli spektakl  pn. „Przyjezdne” w wykonaniu Teatru Historii Dębna. Na scenie zaprezentowali się: Joanna Ryżyńska, Dorota Latuszek, Małgorzata Dziedziuch, Aleksandra Ciechanowicz oraz Anatol Wierzchowski (jednocześnie reżyser i scenarzysta). Przedstawienie opowiada historię naszego miasta  przez losy czterech kobiet, które w 1945 roku przyjechały do Dębna, aby w ramach repatriacji bądź przesiedlenia zająć tzw. Ziemie Odzyskane. Każda z nich przywozi ze sobą bagaż doświadczeń wojennych, a przede wszystkim życiowych, w których nie brak tradycji, gwary i zaradności. Łączy je praca w pierwszym zakładzie, który został uruchomiony w 1946 rok - Nadodrzańskim Zakładzie Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego.

Kadr ze spektaklu. Cztery kobiety siedzą na krzesłach. Na głowach mają założone chusty. Poczty sztandarowe stoją w rzędzie

W sobotę, 11 listopada patriotyczne obchody tym razem rozpoczęły się na placu Konstytucji 3 Maja. Uczniowie mieszkańcom rozdali kotyliony oraz flagietki. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, głos zabrał Burmistrz Dębna – Grzegorz Kulbicki. W  swoim przemówieniu wrócił do czasów 1918 roku, kiedy kraj był podzielony językowo, etnicznie, politycznie, kulturowo. Kiedy w  różnorodny sposób ścierały się pomysły jak ukształtować tą nową rzeczywistość. - Jak wiele trudu wymagało porozumienie się wszystkich działaczy, polityków, mężów stanu? – pytał. – Ale obrali sobie jeden cel, którym była niepodległość, wolność niezależność Polski – mówił burmistrz. Podkreślił także aktywność społecznych działaczy, matek, kobiet, którym przez 123 lata niewoli udało się zachować polską kulturę, polską narodowość.

- Wiemy co się wydarzyło w roku 1939 roku. To nas uczy jednego - że wolność, niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Jest dana i zadana żebyśmy ją umacniali i pielęgnowali. Przed nami ważne zadanie umacniać polskość każdego dnia, codziennie w różnorodnym jej wymiarze. I pamiętać o swoich bohaterach – dodał włodarz gminy.

Na koniec podziękował wszystkim zgromadzonym na placu oraz placówkom oświatowym, które minionym tygodniu organizowały różnego rodzaju działania patriotyczne. 

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Dębna – Marcin Krzysiak odczytał uchwałę o nadaniu medalu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno” Antoniemu Dąbrowskiemu. Mieszkańca Dębna wyróżniono w uznaniu szeregu zasług w działalności patriotycznej i na rzecz pamięci o Kresach Wschodnich, a także za krzewienie historii oraz organizację wielu uroczystości i przedsięwzięć upamiętniających ofiary mordów ludności polskiej na Wołyniu, odbywających się na szczeblu gminnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Pamiątkowy medal i upominek wręczył przewodniczący Marcin Krzysiak i burmistrz Grzegorz Kulbicki.

burmistrz wręcza upominek Antoniemu Dąbrowskiemu Dzieci z opiekanami w rzędzie idą składać kwiaty

Kolejnym elementem patriotycznych uroczystości było złożenie kwiatów przez delegacje, na stopniach pomnika Orła Białego. Uroczystość uświetniła także obecność licznych pocztów sztandarowych oraz harcerze z Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Dębowy Bór" z Dębna.

Dalszym etapem obchodów był msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Podczas homilii ks. Robert Dmochowski przywoływał wszystkich, którym zawdzięczamy niepodległość: „W Święto Niepodległości przyzywamy z wdzięcznością wszystkich, którzy dobrze zasłużyli się ojczyźnie, przewodników narodu, jego nauczycieli, żołnierzy polskiej wolności, kapłanów, organizatorów gospodarczego i społecznego ładu, stróżów polskiej rodziny, w tym szczególnie matki, kustoszów narodowej przeszłości, twórców kultury, twórców narodowego dziedzictwa. To dzięki nim co polskie, co nasze nie pogubiło się na drogach trudnej historii. To dzięki nim naród umacniał swoją samoświadomość, odnawiał swoje duchowe więzy, rozwijał głębiej, mocniej swoją polskość, nie uległa niewoli ducha, klęsce, zwątpieniu i rezygnacji”. W dalszej części podkreślał, że Polska jest matką szczególną, która ma prawo do szczególnej miłości. Przywołał także słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Po Bogu, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi.”

- Kiedy myślę dziś o Polsce chcę widzieć troskę Polaków o dom ojczysty, ojczyznę jako naród. To wielki zbiorowy obowiązek, obowiązek mój i twój – dodał na zakończenie kapłan.

Po mszy świętej odbył się koncert pt. „Polskie Kwiaty” w wykonaniu Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Ołtarz w kościele, nad ołtarzem wisi Jezus na krzyżu. Za ołtarzem stoją księża i ministranci Chór kilkudziesięciu osób

Niedziela upłynęła w sportowym duchu. Na stadionie miejskim od rana odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży. Następnie w ramach Biegowego Grand Prix Dębna w Biegu Niepodległości startowali dorośli na dystansie 10 km.

Należy podkreślić, że nie tylko w mieście świętowano. Po raz pierwszy społeczność Ostrowca spotkała się żeby zaakcentować swój patriotyzm. Co roku spotykają się także mieszkańcy Warnic.

Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju