Wspólne sprzątanie jeziora Lipowo w Dębnie

17 czerwca (sobota) o godz. 10.00 Gmina Dębno wraz z harcerzami i mieszkańcami organizuje akcję sprzątania dna jeziora Lipowo. Wydarzenie jest ważnym elementem edukacji ekologicznej i uświadomienia jak zaśmiecane jest nasze środowisko, w którym żyjemy.

Ostatnio wiele mówi się o zanieczyszczeniu zbiorników wodnych. Akcję sprzątania dna jeziora jest o tyle trudna, że trzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Jednak dzięki zaangażowaniu wolontariuszy w sobotę uda się posprzątać nasz akwen w mieście.

O ile śmieci rzucone na ziemię wciąż widać, to niektórym może się wydawać, że te wrzucone do jeziora znikają bez śladu. Tymczasem są one zagrożeniem dla zwierząt i środowiska naturalnego. Kiedy się nurkuje wzdłuż brzegu, to można łatwo zorientować się, kiedy się mija ogólnodostępny pomost. Ilość śmieci jest porażająca, oczywiście są to głównie szklane i plastikowe butelki czy puszki po piwie. O tym jakie śmieci leżą na dnie jeziora można się przekonać oglądając film mieszkańca Zbigniewa Jakóbczyka, który od lat nurkuje w okolicznych jeziorach.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji – wcale nie trzeba nurkować, bo sprzątany będzie także brzeg jeziora.

Takich akcji jest wiele. Od kilkunastu lat akcję organizuje Stowarzyszenie Płetwonurków PSP i OSP Shark Divers w Dębnie. Również w sobotę o godz. 9.00 rozpoczynają tegoroczną akcję na plaży miejskiej w Dębnie.

Z jednej strony cieszymy się, że coraz więcej osób angażuje się w organizację takich wydarzeń.  Z drugiej strony – jakże przerażające jest to, że z roku na rok tych śmieci wcale nie ubywa. Może się wydawać, że jedna, dwie butelki wrzucone do jeziora to nie dramat. Niestety jeśli pomyśli tak kilka tysięcy osób, to butelek robi się kilka tysięcy, a to już jest ogromny problem.

Zadbajmy o nasze lokalne środowisko, bo od nas wiele zależy.