Polsko-niemieckie spotkanie w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie

W dniach 5 i 6 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się polsko-niemieckie spotkanie. Wydarzenia mogło odbyć się dzięki dofinansowaniu z PNWM – Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczniowie klasy 5b gościli koleżanki i kolegów wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej z Lunow. Obecna współpraca jest kontynuacją znajomości zawartej w październiku 2022 roku w Liepe. Trzydniowy pobyt w Liepe zorganizowany był wówczas przez Gminę Dębno.

logo pnwm

Temat przewodni spotkania to: „Poznawanie nowych przyjaciół sprawia przyjemność!”

W ciągu dwóch dni uczniowie z Niemiec mogli poznać szkołę, miasto i jego okolice. Najważniejsza była jednak integracja.

Zajęcia integracyjne na auli

Młodzież z Polski i Niemiec miała do wykonania wiele wspólnych zadań. Jedną z zabaw były wspólne podchody. Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup i zwiedzali szkołę rozwiązując po drodze różne zadania przygotowane przez nauczycieli. Na koniec każdy uczestnik gry otrzymał pamiątkowy upominek.

Po obiedzie przyszła pora na zwiedzanie miasta. Trasa spaceru wiodła wokół jeziora, obok plaży, przez park i wzdłuż ulicy Mickiewicza. Po powrocie na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami i innymi smakołykami oraz mnóstwo zabaw rekreacyjno-sportowych. Obowiązkowym punktem programu był oczywiście mecz piłki nożnej.

A wieczorem… Dyskoteka z goframi, truskawkami i popcornem!

Zabawy na świeżym powietrzu

Cała grupa polsko-niemiecka spędziła noc w szkolnej auli śpiąc na materacach. Na początku było głośno, nie wszyscy mogli zasnąć, w końcu nie na co dzień śpi się w szkole…

W kolejnym dniu odbyły się zajęcia plastyczne. Uczniowie malowali wspólnie plakaty mające przypominać im o najprzyjemniejszych momentach spotkania, lepili z gliny oraz robili pamiątkowe zdjęcia w szkolnym studiu fotograficznym.

Były słodycze, były lody, ale nie mogło zabraknąć czegoś typowo polskiego, dlatego na lunch wszyscy uczestnicy spotkania udali się na pierogi!

Na zakończenie polscy uczniowie przekazali swoim niemieckim kolegom prezenty przygotowane przez Gminę Dębno oraz wszyscy zaśpiewali po polsku piosenkę „Panie Janie…”, której Niemcy nauczyli się specjalnie na to spotkanie.

Spotkanie u pani dyrektor

Galeria zdjęć dostępna na stronie szkoły www.sp3debno.edupage.org

Wioletta Wyhowska