Narodowe Czytanie w Dębnie. Odczytano fragmenty powieści „Nad Niemnem”

Data publikacji: 07 wrz 2023

3 września br. na placu przed Filią Nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie przy ulicy Adama Mickiewicza 43 odbyło się Narodowe Czytanie 2023. W tym roku lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Honorowym gościem wydarzenia była Pani Iwona Katarzyna Pawlak odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej w filmie „Nad Niemnem”, która przepięknie przeczytała wybrane fragmenty. Aktorce towarzyszył Grzegorz Kulbicki - burmistrz Dębna, a całość wydarzenia uświetnił występ dębnowskiego zespołu śpiewaczego „FloDeLis”.

Na widowni licznie zasiedli mieszkańcy miasta i gminy Dębno. W salach willi prezentowana była wystawa o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej, można było również obejrzeć fragmenty filmu „Nad Niemnem”. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować wspaniałych regionalnych przysmaków „na ludową nutę” przygotowanych przez Panią Anetę i Stanisława Dobropolskich.

Zgromadzona publiczność siedzi na zewnątrz , w tle krzewy i drzewa. Na pierwszym planie tyłem beżowych fotelach siedzą aktorka i burmistrz Zgromadzona publiczność siedzi na zewnątrz , w tle krzewy i drzewa. Po lewej stronie beżowy fragment willi ze schodami

Zgromadzoni stoją tyłem w sali przy okragłych stoilikach. w tle na telebimie kadr z filmu Nad Niemnem

Od lewej szczupła aktorka w czerwonej sukni, trzyma w ręku mikrofon. Po środku stolik, po prawej na fotelu siedzi burmistrz Rząd antyram na sztalugach, w pomieszczeniu, wystawa poświecona Elizie Orzeszkowej

Fot. Piotr Paluch