Dotacje na bezpieczeństwo na drogach lokalnych

Data publikacji: 02 paź 2023

Gmina Dębno i Powiat Myśliborski otrzymają dofinansowanie z kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), przeznaczonej na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Środki te pozwolą na doświetlenie przejść dla pieszych w Dębnie oraz budowę ścieżki rowerowej z Dębna do Mostna.

Gmina Dębno będzie realizować zadanie pn. „Przebudowa drogi w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Kościuszki w Dębnie”. W tym miejscu zostaną doświetlone cztery przejścia dla pieszych. Całkowity koszt inwestycji wynosi 88 254 zł, w tym 70 602 zł dotacji z RFRD.

Na terenie miasta i gminy Dębno systematycznie realizowane są przedsięwzięcia w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych. – W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie doświetliło przejściach piesza wzdłuż drogi krajowej nr 23, czyli w Ostrowcu, Barnówku i w Dębnie. Obecnie powstaje sygnalizacja świetlna przed szkołą w Sarbinowie. Od kilku lat doświetlamy przejścia na drogach gminnych, choćby ulica Grunwaldzka, Kościuszki, Słowackiego, Daszyńskiego – wylicza Grzegorz Kulbicki, burmistrz Dębna. - Wszystkie te inwestycje znacząco poprawiły bezpieczeństwo na drogach lokalnych - dodaje.

Skrzyżowanie ulic Słowackiego i Kościuszki. Widać wysepkę dla pieszych, budynki, drzewa, piesi na chodnikach

Z tego samego rozdania Powiat Myśliborski zrealizuje projekt pn. „Budowa ścieżki pieszo - rowerowej przy drodze powiatowej nr 2134Z na odcinku Dębno – Mostno”. Powstanie ciąg pieszo -rowerowy o długości 3,655 km. Koszt inwestycji wyniesie 4 353 848 zł, w tym 80% dofinansowania 3 483 078 zł. – To przedsięwzięcie jest bardzo ważne dla naszych mieszkańców, dlatego Gmina Dębno dofinansowała wykonanie dokumentacji technicznej - mówi burmistrz Dębna.

Po podpisaniu umowy dotacyjnej samorządy przystąpią do przeprowadzenia procedury przetargowej i wyłonienia wykonawcy.

Wydział Planowania i Rozwoju