Zwiedzanie Dębna szlakiem historycznym

Data publikacji: 14 wrz 2023

W Dębnie powstał nowy szlak historyczny, który prezentuje najciekawsze miejsca i zabytki. Dodatkowo wydano edukacyjne mapy. Gmina Dębno na realizację zadania otrzymała dofinansowanie z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Moja Mała Ojczyzna – edycja VI.

W ramach projektu pn. „Budowanie patriotyzmu lokalnego poprzez stworzenie szlaku historycznego w Dębnie” wyznaczono ciekawe miejsca w mieście, które tworzą jego historię. Powstało 11 tablic, które zawierają informacje o obiektach oraz jedna główna prezentująca mapę z wyznaczonymi punktami. Na tablicach znajdują się archiwalne zdjęcia oraz widnieją cytaty znanych Polaków.

Dodatkowo opracowano mapę edukacyjno – historyczną w ilości 1000 szt.

Gmina Dębno na realizację projektu otrzymała 30 tys. dotacji z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Moja Mała Ojczyzna – edycja VI.  

Dopełnieniem były wycieczki wyznaczonym szlakiem dla trzech klas z dębnowskich szkół. Spotkanie zorganizowano w dniach 12-13 września. Społecznie zaangażował się lokalny regionalista Leszek Włodkowski – Moszej, który pełnił funkcję przewodnika. 

Spacer rozpoczęliśmy od placu Konstytucji 3 Maja przy kościele św. Ap. Piotra i Pawła. Dzieci poznały historię rynku miejskiego, ratusza, dawnej drukarni Neumanna. Zatrzymaliśmy się przy kapliczce Matki Boskiej, gdzie znajdowała się Brama Kostrzyńska i wały z fosą. Spacerując obok zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 3, Biblioteki Publicznej, dawnego sądu dotarliśmy do Urzędu Miejskiego w Dębnie, gdzie uczniowie spotkali się z burmistrzem Dębna.  Tam także mogli dotknąć i zobaczyć zabytkowy dzwon z 1794 roku z byłego ratusza. Ostatnimi punktami na trasie były kamienice mieszczańskiej, kalendarz kwietny, wieża ciśnień. Spacer zakończyliśmy w parku miejskim, gdzie na dzieci czekał poczęstunek. Przeprowadzono także quiz z wiedzy o Dębnie i nagrodzono gadżetami  promocyjnymi gminy Dębno.

Wydarzenie zostało ujęte w kalendarzu Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.

Emilia Jenda