Osoby z autyzmem są wśród nas

Drugi kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 ro-ku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostało podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

W szkole im Marii Konopnickiej w Sarbinowie  przez cały tydzień , co roku organizowane są warsztaty na temat autyzmu. W naszej szkole pracuje wykwalifikowana kadra pedagogów terapeutów, którzy na co dzień wspierają nie tylko dzieci autystyczne, ale również ich rodziców, opiekunów.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli podczas zajęć odpowiadając i zadając ciekawe pytania. Na zakończenie warsztatów kolorowały serduszka, które były wyrazem sympatii i szacunku dla osób w spektrum. Uczniowie  dowiedzieli się  kilku istotnych rzeczy. 

Oto niektóre z nich:

Nie można stwierdzić “po wyglądzie”, że ktoś ma autyzm: Autyzm nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. To, że ktoś ma autyzm, oznacza, że jego mózg pracuje inaczej. Wygląd zewnętrzny nie jest wskaźnikiem tego zaburzenia 1.

Różnorodność i akceptacja: Dzieci powinny wiedzieć, że każdy człowiek jest inny. Mamy różny wygląd, zainteresowania, umiejętności, a także różny sposób odbierania bodźców i reagowania na sytuacje. “Różny” nie znaczy gorszy, tylko odmienny. Ważne jest, aby pokazywać dzieciom, że różnice są naturalne i warto je akceptować .

Czym jest autyzm: Dzieci powinny poznać, czym jest autyzm. To zaburzenie wpływa na postrzeganie świata, relacje społeczne i odbieranie wrażeń zmysłowych. Osoby w spektrum autyzmu mogą mieć trudności z mówieniem i innymi aspektami codziennego życia.

Wspieranie kolegów: Jeśli w grupie dziecka jest kolega z autyzmem, warto rozmawiać z dziećmi na temat różnic i pomagać im zrozumieć, że każdy ma swoje trudności i potrzeby. Dzieci mogą uczyć się empatii i wspierania innych .

Pamiętajmy, że edukacja na temat autyzmu jest ważna nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok. Dzięki zrozumieniu i akceptacji możemy tworzyć bardziej otwarte i wspierające społeczeństwo.

Zestawienie zdjęć dzieci kolaż

Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie