Kino letnie w Dolsku - Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie

Zapraszamy do Dolska na kino letnie. Wyświetlony zostanie film dokumentalny „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”. Wydarzenie odbędzie się 14 lipca na polanie przed pałacem. Harcerze z Dębna przygotują także grę terenową. Wstęp wolny.

Urząd Miejski w Dębnie we współpracy z Dębnowskim Ośrodkiem Kultury i za zgodą właściciela pałacu zapraszają na projekcję filmu, w którym jedną z atrakcji jest właśnie miejscowość Dolsk.

Zastęp harcerzy z Dębna na czele z Martą Ostapczuk przygotują dla dzieci grę terenową – podchody. Start o godz. 19.00. Zbiórka przed pałacem w Dolsku. O godz. 20.30 wraz z harcerzami będziemy śpiewać przy ognisku. O godz. 21.00 odbędzie się spotkanie z autorami projektu i projekcja filmu „Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie”. Przygotujemy leżaki (liczba ograniczona), można wziąć ze sobą koce.

Gościć nas będą właściciele pałacu w Dolsku. Fryderyk Mudzo, syn właściciela wystąpił w filmie i opowiadał o miejscowości Dolsk.

Pomysłodawcą i producentem filmu jest szczecinianin Robert Lewandowski. Reżyserem jest Witold Dusiński. Gmina Dębno była jednym z koproducentów dokumentu.

Akcję słynnej „Księgi strachów” Zbigniew Nienacki umieścił właśnie na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia? Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe? Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski.

Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu. W filmie zobaczymy między innymi Warnice i Dolsk.

Plakat na projekcję filmu. pełna treść w informacji