Jeziora na terenie gminy Dębno

Turystom spragnionym wypoczynku nad wodą polecamy relaks nad jeziorami, których na terenie gminy Dębno jest wiele. 

Ostrowieckie (121 ha), leży na zachód od miejscowości  Ostrowiec. Największe na terenie gminy Dębno. Na wyspie znajduje się rezerwat przyrody „Czapli Ostrów”. Jezioro rynnowe, z którego wypływa strumień wpadający do Myśli.

Jezioro Ostrowieckie

Postne (51 ha), leży niedaleko, na południe od miejscowości Dolsk, znajduje się tu pole biwakowe.

Promień (34 ha), leży na południe od wsi Warnice, można tam odpocząć i popływać w czystych wodach.

Jezioro Promień, niedaleko Warnic

Dolskie (32 ha) od północy przylega do wsi Dolsk. Teren zagospodarowany, znajduje się tu stanica rowerowa, z paleniskiem i wybudowanym zadaszeniem.

Czaple  (26 ha) położone na północny wschód od Smolnicy, wśród lasów, na wysokości 51,3 m n.p.m. Składa się z dwóch śródleśnych jezior (Czaple Duże i Czaple Małe) połączonych przesmykiem. Należy do najczystszych jezior gminy Dębno. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora Czaple Duże znajduje się niezagospodarowane kąpielisko, obok pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska.

Jezioro Czaple

Popularne są również mniejsze jeziora, choćby Jezioro Lipowo, które znajduje się w granicach miasta Dębna. Otoczone jest parkiem miejskim, na wschodnim brzegu jeziora znajduje się plaża. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.W sezonie letnim otwarty jest również Wakepark.

Plaża miejska

Przy południowej granicy miasta leży Jezioro Duszatyń, do którego prowadzi ścieżka rowerowa. Znajduje się tu wydzielone miejsce do biwakowania i urokliwa plaża. Nad jeziorem wznosi się zabytkowa leśniczówka z 1920 r., a wokół jeziora prowadzi dydaktyczna ścieżka przyrodnicza „Nasze drzewa”.

Jezioro Duszatyń

Jezioro Zielin leży tuż na granicy Gminy Dębno i Gminy Myślibórz. Doskonałe miejsce postoju na trasie szlaku rowerowego Templariuszy i Joanitów.