Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej

Data publikacji: 03 lip 2024

30 czerwca 2024r. w Dębnie odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1939-1947.

O godz. 11:00 została odprawiona msza św. w intencji pomordowanych Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: burmistrza Wojciecha Czepułkowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Dębna Jacka Mazurowskiego. Licznie zgromadzili się również przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, a także organizacji ze Szczecina, Barlinka, Sulęcina i innych miejscowości oraz mieszkańcy miasta i gminy Dębno. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie ks. Robert Dmochowski, a homilię wygłosił ks. Kazimierz Chudzicki z Piły.

Po mszy św. wszyscy udali się na Promenadę Pamięci, by złożyć kwiaty przy Głazie Pamięci, poświęconym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu. Po odśpiewaniu hymnu, modlitwie i Apelu Pamięci, Amelia Kożuszek (tegoroczna absolwentka Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie) odczytała przejmującą relację naocznego świadka „Krwawej Niedzieli” - (swojej rówieśniczki z Wołynia). Następnie głos zabrał burmistrz Dębna - Wojciech Czepułkowski oraz przewodniczący Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć oddział w Dębnie - Grzegorz Podwójny i wiceprezes stowarzyszenia w Szczecinie - Bartłomiej Ilcewicz.

Uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć w Dębnie.  Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością zechcieli uczcić ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach w latach 1939-1947.

Młoda dziewczyna, w czarnej sukience, stoi, trzyma w rękach ciemną podkładkę. w tle powiewają biało-czerwone flagi. Przedstawiciele Stowrzyszenia Kresy Wschodnie idą dwie kobiety po bokach,  w środku mężczyzna, który trzyma wiązankę

Uczestnicy uroczystości stoją wokół Głazu  Pamięci.

Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć w Dębnie

Od redakcji debno.pl

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP ustanowiony został 11 lipca, przyjęty w 2016 rok uchwałą Sejmu RP.

W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Zbrodni dokonały na ludności cywilnej oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a także dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami. Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane - zgodnie z prawdą historyczną - mianem ludobójstwa - czytamy w uchwale.

Kulminacja zbrodni nastąpiła w niedzielę 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości. Stąd ten dzień określany jest mianem „krwawej niedzieli”.