Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie w II półroczu roku szkolnego 2022/2023 realizowali projekt edukacyjny „Zróbmy to sami! – Szkolny Ogródek Rekreacyjny”.
Długotrwałe prace służyły nie tylko stworzeniu miejsca, które jest przyjazne i bezpieczne społeczności szkolnej, ale przede wszystkim miało wpływać na rozwijanie inwencji twórczej i kreatywność poprzez projektowanie przestrzeni umożliwiającej obserwację natury w cyklach związanych ze zmianami pór roku, a także towarzyszącym im metamorfozom flory.
Zadanie nie było łatwe, gdyż teren wymagał wielu zabiegów porządkowych i architektonicznych. Udało nam się dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów, naszych absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Na początku wyrównaliśmy teren. Następnie dokonaliśmy jego podziału na część ogrodniczą oraz rekreacyjną. Dzięki uzyskaniu palet od Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz z Suchlicy, przystąpiliśmy z rodzicami do konstruowania i malowania mebli. Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe KAMA z Dębna przekazało nam materiały, z których uszyto poduchy. Rodzice z dziećmi wykonali także podwyższone grządki i tabliczki informacyjne, a dzięki zgromadzonym kamieniom śródpolnym wytyczyliśmy miejsca służące obsadzeniu ogrodu i palenisko, do którego wykonał podwieszany grill nasz absolwent. Skonstruowaliśmy także fontannę słoneczną, organizator narzędziowy i grządki z materiałów recyklingowych, a także miejsce do terapii sensorycznej z szyszek udostępnionych przez Nadleśnictwo Dębno. Zakład Usług Leśnych Adrian Borkowski ufundował nam pieńki oraz drewno kominkowe. I zaczęło się obsadzanie ogrodu roślinami, drzewami oraz krzewami przynoszonymi przez uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli.
Ogród wygląda przepięknie! Służy nam codziennie w działalności dydaktycznej i wychowawczej, jak również podczas spotkań integracyjnych, które promują naszą szkołę w regionie. Wspólne działanie przewyższyło nasze oczekiwania i dało mnóstwo satysfakcji. Zapraszamy do korzystania z naszego Szkolnego Ogródka Rekreacyjnego.
Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu:
Izabela Radziszewska – Własak
Piotr Siemaszko