7 września 2024 roku w warszawskiej dzielnicy Rembertów odbył się piknik z okazji setnej rocznicy pierwszego polskiego maratonu. Podczas wydarzenia uhonorowano Maraton Dębno.
Wśród zaproszonych gości byli zasłużeni dla tej dyscypliny lekkoatleci: Wanda Panfil, Aleksandra Lisowska, Małgorzata Sobańska, Henryk Szost, Ryszard Marczak, Grzegorz Gajdus oraz Jan Huruk. Lokalizacja obchodów 100-lecia polskiego maratonu nie była przypadkowa. 2 listopada 1924 roku na trasie Rembertów-Nieporęt-Rembertów rozegrano pierwszy w niepodległej Polsce bieg maratoński. Na jego starcie stanęło ośmiu zawodników, a do mety dotarło tylko trzech. Historycznym zwycięzcą został Stefan Szelestowski z wynikiem 3:13:10,5. Został on jednocześnie pierwszym mistrzem Polski w tej dyscyplinie.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, jednemu z rembertowskich rond nadano nazwę Ronda Polskich Maratończyków. W Alei Sław Maratonu, usytuowanej przy jednej z ulic prowadzących do ronda, posadzono dęby, które otrzymały nazwy: Wandy Panfil, Aleksandry Lisowskiej, Małgorzaty Sobańskiej, Henryka Szosta, Jana Huruka, Grzegorza Gajdusa, Stefana Szelestowskiego, Tomasza Hopfera, Zbigniewa Zaremby, a także Maratonu Dębno.
Na certyfikacie potwierdzającym to wydarzenie przeczytamy, że „Maraton Dębno został uhonorowany za wybitny wkład w rozwój biegów długodystansowych i wieloletnie osiągnięcia. W dniu 07.09.2024 r. z dumą odsłonięto drzewo imienia Maratonu Dębno jako symbol siły, wytrwałości i determinacji. Niech to drzewo rośnie, przypominając o niesamowitych momentach, jakie każdy maratończyk przeżywa na drodze do sukcesu oraz inspiruje kolejne pokolenia biegaczy do podejmowania wyzwań i przekraczania własnych granic”.
Dębowa aleja została stworzona, aby uhonorować osoby oraz przypomnieć wydarzenia, które miały największy wpływ na rozwój biegania długodystansowego w kraju.
- Jesteśmy dumni z faktu, że w opinii maratońskiego środowiska zasłużyliśmy na tak wielkie wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na 51. Maraton Dębno 2025 – mówi Stanisław Lenkiewicz, dyrektor Maratonu Dębno.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębnie