8 września zapraszamy na Narodowe Czytanie w Dębnie

Data publikacji: 30 sie 2024

Biblioteka Publiczna w Dębnie zaprasza wszystkich mieszkańców Dębna, sympatyków literatury oraz wielbicieli twórczości Juliusza Słowackiego na tegoroczne Narodowe Czytanie. Wydarzenie odbędzie się 8 września o godz. 16:00 na Filii nr 2, czyli na placu przy willi, ul. Mickiewicza 43.

W ramach tego wyjątkowego spotkania wspólnie zgłębimy dramat „Kordian”, jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które porusza kwestie wolności, patriotyzmu oraz osobistych dylematów.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia unikalnej wystawy obrazów inspirowanych twórczością J. Słowackiego - „Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem”. Prezentowane dzieła, stworzone przez utalentowanych artystów, ilustrują różne utwory poety, ukazując ich głębię i piękno w formie wizualnej. Wystawa pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć i poczuć emocje, które towarzyszyły powstawaniu literackich arcydzieł Słowackiego.

Program wydarzenia:

  • Pieśni związane z czytaną powieścią w wykonaniu dębnowskiego zespołu śpiewaczego „FloDeLis",
  • Fragmenty dzieła w wykonaniu dębnowskich laureatów konkursów recytatorskich: Zuzanny Warunek, Maksymiliana Kiełbasy i Nikodema Mazura,
  • Projekcja wybranych fragmentów filmu „Kordiana" oraz prezentacja życia i twórczości Juliusza Słowackiego,
  • Ogólnopolska wystawa ilustracji do dzieł J. Słowackiego: „Juliusz Słowacki. Między Słowem a Obrazem” - dzięki uprzejmości Krasnobrodzkiego Domu Kultury,
  • Poczęstunek na „ludową nutę".

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a jego atmosfera sprzyjać będzie zarówno głębokim refleksjom, jak i integracji miłośników literatury. Niech to spotkanie będzie dla nas wszystkich okazją do wspólnego celebrowania polskiej kultury i sztuki.

Wystawa „Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem” realizowany był w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Sztuki Wizualne”. Jego celem było przedstawienie różnorodnych relacji obrazu ze słowem i różnych rozwiązań plastycznych w interpretacji utworów Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych romantyków europejskich oraz popularyzacja ilustracji jako dzieła sztuki i jej twórców.

Autorami prezentowanych na wystawie ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się graficy.

Wystawa powstawała przez kilkanaście lat, od 2007 r., kiedy to w związku ze zbliżającą się 200. rocznicą urodzin i 160. rocznicą śmierci Juliusza Słowackiego, jedną z edycji ogólnopolskich plenerów ilustratorów organizowanych w Krasnobrodzie od 1984 r., z inicjatywy autora i kuratora projektu Marii Grażyny Szpyry, poświęcono twórczości poety.

Kierownictwo artystyczne nad tym wydarzeniem objął znakomity artysta Janusz Stanny.

W efekcie pleneru powstał zestaw ilustracji, który przez następne lata poszerzany był o dzieła kolejnych, ważnych dla tej dziedziny sztuki twórców – w sumie na wystawie zgromadzono blisko 100 prac autorstwa 45 artystów. My będziemy prezentować 56 obrazów.

Zapraszamy serdecznie w godzinach od 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku. Wystawa będzie dostępna do 30 września. 

Plakat Narodowe Czytanie. Cały program dostępny w treści Plakat zapraszający na wystawę. Pełna treść w informacji