W piątek, 14 lutego obchodzono 83. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK, którą od tego roku obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na cmentarzu w Dębnie oddano hołd dowódcom największej formacji zbrojnego podziemia w okupowanej przez III Rzeszę Europie.
Historyczny rys powstania Armii Krajowej i jej działalności przybliżył historyk, członek Związku Sybiraków - Adam Kaczmarczyk: 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Święto, które po raz pierwszy obchodzono dziś, uchwalono przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – przemawiał do zebranych.
Poruszający wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o chłopcu polskim”, zaprezentowany przez druha, przypomniał nam o tragicznych losach młodego pokolenia Polaków podczas II wojny światowej.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacja władz samorządowych, którą reprezentowali: Sekretarz Gminy Dębno – Anna Witek i Radny Rady Miejskiej Dębna - Łukasz Lewandowski, złożyła wieniec. Maria Mazur oraz Zdzisław Pyra – przedstawiciele środowiska kombatantów i inwalidów wojennych oraz strażnicy miejscy zapalili symboliczne znicze.
Pani Sekretarz odczytała list do zgromadzonych, podkreślając, że żołnierze Armii Krajowej to ludzie niezłomni, niezwykli, którzy dla nas są świadectwem nadziei i oddania Ojczyźnie.
Uroczystości odbyły się w asyście 19. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Dębowy Bór”.
Polskie Państwo Podziemne było zjawiskiem unikatowym w historii świata, podobnie jak Armia Krajowa, która prawdopodobnie była największą podziemną formacją. W momencie swojego powstania, kiedy gen. Władysław Sikorski w 1942 roku przeformował Związek Walki Zbrojnej w AK, liczyła 100 tys. żołnierzy. Natomiast już dwa lata później – prawie 400 tys. żołnierzy. Choć była słabo uzbrojona i w jej szeregach byli bardzo młodzi ludzie, wierzyli, że uda się odzyskać wolne, niepodległe państwo.