Rowerzyści poznawali okolice Dębna

Data publikacji: 02 wrz 2024

31 sierpnia br. odbył się rajd rowerowy, w którym udział wzięła 30 - osobowa grupa mieszkańców. Przemierzyli ponad 30 kilometrów śladem kamieni pamięci. Na zakończenie podsumowano ogólnopolską rywalizację o miano Rowerowej Stolicy Polskiej.

Spotkanie rozpoczęło się przy stadionie miejskim w Dębnie. Przewodnik Krzysztof Grzywna zabrał uczestników na wycieczkę rowerową w miejsca mało znane. Podczas trasy omówił siedem kamieni pamięci, które zostały ustawione w poprzednich stuleciach. Na początku rowerzyści zapoznali się z historią byłych obozów jeńców polskich i francuskich w okolicach Cychr. W tym miejscu odnaleźli ślady po dawnym obozie, w postaci starych buty i garnków. W malowniczej scenerii lasów uczestnicy poznali również historię kamieni: Paula von Hindenburga, Trzygłowa, Otto von Bismarcka, Wilhelma II, trzech panów, i dwudziestaka. Dzięki bogatej wiedzy przewodnika oraz przygotowanej dokumentacji fotograficznej uczestnicy przenieśli się w czasie, poznając ciekawostki, o których nie mieli pojęcia. Cała wycieczka była bardzo odkrywcza i zachęcająca do zagłębienia dalszej wiedzy.

Ludzie ustawieni wokół kamienia Bismarcka

Nasze okolice, bogate w lasy, kryją mnóstwo tajemnic, które od kilku lat eksploruje Krzysztof Grzywna. Jako regionalista odkrył cenny i rzadki kamień, który został zgłoszony do Nadleśnictwa Dębna, aby został należycie wyeksponowany. Uczestnicy mogli zobaczyć go na razie jedynie na zdjęciu. Ten unikatowy kamień informuje o tym, że znajdujemy się w królewskich lasach państwowych. W dawnych Niemczech lasy dzieliły się na prywatne i królewskie. Po 1918 r., wraz z upadkiem w Niemczech monarchii, lasy przeszły na własność skarbu państwa, czyli Rzeszy Niemieckiej.

Rowerzyści na szlaku lesnym.

Rajd zakończył się na plaży miejskiej w Dębnie, gdzie każdy z uczestników zjadł ciepły posiłek i miał czas na regenerację. Należy jednak podkreślić, że trasa przebiegała w rekreacyjnym tempie, a duża liczba miejsc, które uczestnicy poznawali sprzyjała odpoczynkowi. Malownicze trasy, które biegną leśnymi ścieżkami sprzyjały relaksowi. Po drodze mijaliśmy także pomniki przyrody, w tym sosnę bogusławską, a także inne ciekawe okazy drzew.

Rowerzysci stoją przed drzewem z uciętym jednym konarem

Podczas tego wydarzenia podsumowano akcję Rowerowa Stolica Polski, w której Gmina Dębno wzięła udział pierwszy raz. Program obejmował trening przygotowujący, który realizowany był od 21 marca do 27 maja. Natomiast główna rywalizacja trwała od 1 do 30 czerwca. Każdy uczestnik musiał pobrać bezpłatną aplikację Aktywne miasta i w okresie rywalizacji kręcić kilometry dla Gminy Dębno.

Na 96 gmin z całej Polski, Gmina Dębno zajęła 68 miejsce, zdobywając 638,21 punktów. Przejechano łącznie 19 385 kilometrów. Dyplomy i nagrody dla zwycięzców rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski na szczeblu gminnym wręczyła wiceburmistrz Dębna, Beata Biaduń – Broda.

Najaktywniejsze kobiety:

  1. Urszula Grzywna -  3 008,25 km
  2. Aneta Skórska – Widecka - 864,31 km 
  3. Julita Grzywna - 202,96 km

Najaktywniejsi mężczyźni:

  1. Krzysztof Grzywna - 3 230,64 km 
  2. Piotr Barylak - 2004,14 km
  3. Marcin Stefanowicz - 1 081,91 km

Najlepsi rowerzyści w rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski

Wydarzenie zorganizował Urząd Miejski w Dębnie we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dębnie. Impreza odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i wpisywało się w tegoroczne hasło: Szlaki. Sieci. Połączenia.

Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju