Próbne pompowanie w otworze Dębno GT-1

Data publikacji: 29 sty 2025

Od lipca ub.r., przy ulicy Dargomyskiej, trwa realizacja zadania polegającego na wierceniu otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego o głębokości 1840 m. Zgodnie z projektem robót geologicznych, badania wody termalnej z otworu Dębno GT-1 będą obejmować wodę pochodzącą z jury dolnej oraz triasu środkowego.

22 stycznia 2025 roku przeprowadzono krótkie (2 godziny) próbne pompowanie wody z jury dolnej. Woda pochodziła z głębokości 890 – 1030 m pod powierzchnią ziemi. Wypompowano wodę o temperaturze 36°C w ilości 175 m³/h. W trakcie pompowania poziom wody w otworze zmieniał się od 13 do 24 m pod powierzchnią.

Podczas pompowania woda stabilizowała się na głębokości 24 m. Jeśli Inwestor będzie chciał pompowanie większej ilości wody, będzie to możliwe, obniżając poziom wody w otworze do głębokości 30-40 m.

- Na dzień dzisiejszy poziom wodonośny jury dolnej nie jest jeszcze zafiltrowany, dlatego próbne pompowanie wody zostało zakończone przy wydajności 175 m³/h, a poziom wody stabilizował się na głębokości 24 m pod powierzchnią – mówi dr inż. Bogdan Noga z firmy Multiconsult Polska Sp. z o.o., która pełni funkcję Inżyniera Kontraktu podczas wiercenia otworu Dębno GT-1.- Biorąc pod uwagę wydajność i temperaturę wody z jury dolnej, podjęto decyzję o kontynuowaniu wiercenia otworu do głębokości około 1615 m, gdzie powinny znajdować się utwory geologiczne triasu środkowego. Kolejne próbne pompowanie będzie przeprowadzone w zakresie 1615 – 1840 m pod powierzchnią. Na podstawie wyników porównania temperatury i wydajności wody z obu poziomów, Inwestor zdecyduje, który poziom wodonośny będzie eksploatowany – dodaje Bogdan Noga.

Zatem kolejne etapy badań wody termalnej przed nami. Następnie po zakończeniu prac wiertniczych, powstanie dokumentacja hydrogeologicznej i poznamy założenia zarówno inwestycyjne, jak i ekonomiczne.

Przypominamy, że inwestycja, która ma na celu rozpoznanie złóż wód termalnych, finansowana jest całości przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Baza odwiertu Kocioł

Sztuczny zbiornik obłożony czarną folia, do którego spływa parująca woda

Wydział Planowania i Rozwoju