Miasta partnerskie

Miasto i Gmina Dębno jest aktywnym podmiotem współpracy międzynarodowej.

Na arenie kontaktów międzynarodowych uwidaczniają się dwa rodzaje kontaktów – jest to współpraca z miastami partnerskimi oraz współpraca transgraniczna w ramach Euroregionu Pomerania.

Współpraca z miastami partnerskimi ma różne wymiary, począwszy od wymiany szkolnej do organizacji pozarządowych, od realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i wystaw do projektów inwestycyjnych. Dębno wraz ze swoimi partnerami jest aktywnym uczestnikiem prac nad projektami europejskimi.

Dębno ma podpisane umowy o współpracy partnerskiej z 7 miastami:

Strausberg (Niemcy)

Porozumienie o partnerskiej współpracy podpisane w 1978 roku.

Strausberg położony jest Brandenburgii, 30 km na wschód od Berlina. To największe miasto powiatu Märkisch-Oderland (Marchii Odrzańskiej).

Strona internetowa www.stadt-strausberg.de

Renkum (Holandia)

Porozumienie o partnerskiej współpracy podpisane w 1990 roku.

Gmina Renkum położona jest we wschodniej Holandii. Zamieszkuje ją około 31 tyś. mieszkańców. Ma powierzchnie 47,12 km ². Renkum położone jest wzdłuż rzeki Ren.

Strona internetowa www.renkum.nl

Tczew (Polska)

Porozumienie o partnerskiej współpracy z 29.01.2000r.

Miasto leży nad dolną Wisłą w miejscu, gdzie kończy się biegnący od Fordonu wysoki zachodni brzeg tej rzeki i od którego w kierunku północnym i północno-wschodnim zaczynają się Żuławy. Od miasta do ujścia Wisły do Bałtyku jest 26 kilometrów; do Trójmiasta ok. 30 km.

Strona internetowa http://tczew.pl

Terezin (Czechy)

Porozumienie o partnerskiej współpracy podpisane w 2003 roku.

Terezin leży w północno-zachodnich Czechach, nad rzeką Ohrzą, na południowy wschód od Ustí nad Łabą, w kraju Czechy Północne. W Terezinie znajduje się zespół fortyfikacji zbudowanych przez cesarza Józefa II, od XIX w. więzienie wojskowe. Podczas II wojny światowej od listopada 1941 działało w Terezín getto dla Żydów, kierowanych stąd do obozów zagłady.

Strona internetowa www.terezin.cz

Nowy Tomyśl (Polska)

Porozumienie o partnerskiej współpracy z 08.09.2010 r.

Nowy Tomyśl to młode, dynamicznie rozwijające się miasto położone w zachodniej części Wielkopolski. Są tu liczne przedsiębiorstwa o wysokiej kulturze pracy, ogród zoologiczny (założony w 1974 roku), ogromny park (ponad 30 ha), sezonowe lodowisko, tor rowerowy pumptrack, tężnia solankowa, wiklinowy kosz gigant, prywatna uczelnia wyższa i żywa palma!

Strona internetowa http://nowytomysl.pl

Grodzisk Wielkopolski (Polska)

Porozumienie o partnerskiej współpracy z 8.04.2022 r.

Grodzisk Wlkp. miasto w województwie wielkopolskim, nad Letnicą, siedziba władz powiatu grodziskiego oraz gminy Grodzisk Wielkopolski.

Strona internetowa https://grodzisk.wlkp.pl/

Postomino (Polska)

Porozumienie o partnerskiej współpracy z 8.04.2022 r.

Postomino wieś w północnej Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino przy drodze wojewódzkiej nr 203. Główną dziedziną aktywności gospodarczej Gminy Postomino jest obsługa ruchu turystycznego, skoncentrowanego głównie w miejscowościach nadmorskich, takich jak Jarosławiec, Jezierzany, Łącko, Nacmierz czy Rusinowo.

Strona internetowa https://postomino.pl/


Za owocną i długoletnią współpracę międzynarodową oraz za zaangażowanie na rzecz rozwoju integracji europejskiej, krzewienia idei jedności europejskiej oraz przyjaźni między narodami realizowanej na szczeblu samorządów lokalnych, w 2002 roku miasto Dębno zostało wyróżnione przez Radę Europy Dyplomem Europejskim.

Wyróżnienie to przyznano za wzorową współpracę międzynarodową z miastami partnerskimi.

Wyróżnione przez Radę Europy Dyplomem Europejskim