W związku ze stwierdzeniem ogniska pryszczycy w Niemczech 70 km od granicy z Polską, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myśliborzu przedstawia ulotkę informacyjną dotyczącą pryszczycy z najważniejszymi informacjami na temat tej choroby.
Pryszczyca jest chorobą wirusową, wirus bardzo łatwo przenosi się z wiatrem na odległość około 10 km i więcej. W chwili obecnej pogoda sprzyja szerzeniu się wirusa z wiatrem tym bardziej, że jest
duża wilgotność i mgły. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myśliborzu apeluje, by hodowcy bydła zaopatrzyli się w skuteczne środki do zwalczania wirusa pryszczycy.
Poniżej krótka informacja dotycząca środków dezynfekcyjnych przeciw pryszczycy:
- Ponieważ wirus pryszczycy nie posiada otoczki lipidowej, jest wrażliwy na środki dezynfekujące kwasowe jak i zasadowe, a niewrażliwy na rozpuszczalniki organiczne (np. alkohol).
Skuteczne środki odkażające:
- węglan sodu (Na2CO3) roztwór 4% (działanie alkalizujące)
- kwas octowy (CH3COOH) roztwór 2% (działanie zakwaszające)
Utleniające:
- podchloryn sodu (NaCIO) roztwór 3% (utleniające i alkalizujące)
- peroxymonosiarczan potasu (2KHSO5 KHSO4 K2SO4) roztwór 1% (działanie utleniające)
Nieskuteczne środki odkażające:
- środki jodoforowe
- fenol
- czwartorzędowe związki amoniowe
Dodatkowo PLW w Myśliborzu zwraca uwagę, aby dezynfekować wszystkie środki transportu wjeżdżające na teren gospodarstwa, w tym samochody utylizacyjne lub ograniczyć ich dostęp do gospodarstwa i odbiór padliny zorganizować w taki sposób, by samochody nie wjeżdżały na teren gospodarstwa.
Należy również pamiętać o dezynfekcji personelu przed obsługą zwierząt.
- Ulotka informacyjna pryszczyca (PDF, 5,66MB)
PLW w Myśliborzu