Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca uwagę na problem występujący w naszym regionie, dotyczący niskiej wykonalności badań profilaktycznych zalecanych dla kobiet tj. cytologii oraz mammografii. Są to bezpłatne badania wykrywające nawet wczesne stadium choroby nowotworowej, co rokuje całkowite wyleczenie.
Na koniec lutego w powiecie myśliborskim tylko 22,99 % kobiet wykonało cytologię. Lepiej, ale nadal mało pań skorzystało z mammografii – 38,81%. Na terenie miasta i gminy Dębno te statystyki się pokrywają. Liczba osób zakwalifikowanych do badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, wynosi 5381. Natomiast z badania skorzystało 23,24% kobiet z terenu miasta i 24,68% z terenu wiejskiego. Jeśli chodzi o mammografię, to z 4109 osób uprawnionych, z badania skorzystało 34,89% mieszkanek miasta Dębno i 34,5% kobiet z terenu wiejskiego.
Zachęcamy panie do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych:
- PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA PIERSI
Skierowany do kobiet w wieku 45-74 lata. W jego ramach co dwa lata kobieta może wykonać profilaktyczną mammografię. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka, mogą wykonać badanie co 12 miesięcy. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Mammografia jest wykonywana w pracowniach stacjonarnych i mammobusach.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Odpowiada za prawie 24% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną niemal 15% wszystkich zgonów kobiet z powodu nowotworów złośliwych. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Ważne jest również samobadanie piersi, które powinno się wykonywać regularnie, raz w miesiącu, dzięki czemu wyczuje się ewentualną różnicę między badaniami. Zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce.
Listę pracowni stacjonarnych znajdą Panie w załączniku: Mammografia: Gdzie się badać w woj. zachodniopomorskim.
Harmonogram trasy mammobusów znajduje się na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl w zakładce Dla Pacjenta/Profilaktyka i jest na bieżąco aktualizowany.
- PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY
Skierowany do kobiet w wieku 25-64 lata. W jego ramach co trzy lata kobieta może bezpłatnie wykonać cytologię. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV lub HPV, przyjmujące leki immunosupresyjne) mogą wykonać badanie co 12 miesięcy. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy się zgłosić do poradni ginekologiczno- położniczej, która ma umowę z NFZ.
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 1,5 tysiąca kobiet! Rak szyjki macicy rozwija się latami. W początkowym okresie nie daje wyraźnych objawów, przez co często wykrywany jest zbyt późno.
Cytologię można wykonać w Szpitalu w Dębnie im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty Sp. z o.o., Kościuszki 58, Wymagana jest rejestracja do Poradni ginekologiczno – położniczej. Tel. 95 760 20 63 do 65.
Szczegółowe informacje na temat badań profilaktycznych mieszczą się w poniższych załącznikach:
- Program wczesnego wykrywania raka piersi (PDF, 211kb)
- Mammografia: Gdzie się badać w woj. zachodniopomorskim (PDF, 119kb)
- Program profilaktyki raka szyjki macicy (PDF, 247kb)
- Cytologia: Gdzie się badać w woj. zachodniopomorskim (PDF, 160kb)