Młodzież sprząta świat (link prowadzi do powiększonej wersji zdjęcia)23. edycja akcji Sprzątanie Świata – Polska 2016 organizowana przez fundację Nasza Ziemia pod hasłem „Podaj dalej … drugie życie odpadów” została przeprowadzona na terenie Gminy Dębno w dniach 19-30 września 2016 roku.

Głównym przesłaniem akcji było:

  • promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
  • unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
  • uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad ze szkła nie trafił na wysypisko!

Gmina Dębno wraz z Nadleśnictwem Dębno i Nadleśnictwem Różańsko jak co roku przyłączyła się do akcji koordynując działania. Wyposażając uczestników w worki i rękawice aby w bezpieczny sposób można było posprzątać tereny rekreacyjne, place zabaw, parki, lasy czy trawniki z papierków po cukierkach i batonikach, butelek i kapsli, czy innych nie zawsze drobnych śmieci. W akcji wzięły udział jak zawsze niezawodne dzieci i młodzież wraz z opiekunami z: Przedszkola nr 1 w Dębnie, Szkół Podstawowych w Cychrach, Dargomyślu, Nr 3 w Dębnie, Różańsku, Sarbinowie, Smolnicy, Zespołu Placówek Oświatowych w Barnówku, Zespołu Szkół i Placówek w Smolnicy, Gimnazjum Publicznego w Dębnie, Gimnazjum Publicznego dla Dorosłych w Dębnie, Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Dębnie, Świetlic Środowiskowych w Bogusławiu i Krześnicy. Łącznie w akcji wzięło udział ok. 1000 osób i zebrano ponad 180 worków śmieci. Usunięto kilka tzw. „dzikich wysypisk”. Łącznie zebrano ponad 20 ton odpadów różnego rodzaju. Przeprowadzono również akcje edukacyjne, pogadanki, konkursy, itp., aby młody człowiek uświadomił sobie jak ważna jest prawidłowa gospodarka odpadami.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji za czynny udział i prawidłową postawę ekologiczną, razem możemy więcej! Zapraszamy do dalszej współpracy.

Gmina Dębno
Nadleśnictwo Dębno
Nadleśnictwo Różańsko