Powiększ zdjęcie. Wolontariuszka, dziewczynka z balonem, kierownik i lekarka przez ambulansemJuż po raz szósty w Dębnie zorganizowano bezpłatne badania ultrasonograficzne dla dzieci. Przebadano 135 najmłodszych mieszkańców gminy Dębno w ramach akcji „NIE nowotworom u dzieci”, organizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda.

Badania odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 2022 r. w specjalistycznym ambulansie, w którym lekarz specjalista wykonywał bezpłatne badania ultrasonograficzne. Badaniem objęte były narządy wewnętrzne jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. W gabinetach najnowocześniejszym sprzętem, badali lekarze radiolodzy, którzy na co dzień pracują w szpitalach pediatrycznych, posiadający certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak jak przebiegać powinien.

Po pandemicznej przerwie, na pokładzie fundacyjnej mobilnej kliniki, udało się przebadać większą grupę. Badaniami objęto dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 6 lat, zameldowane na terenie miasta i gminy Dębno. Skorzystało z nich 135 dzieci. Dzięki badaniu USG udało się zdiagnozować kilka nieprawidłowości, a rodzice otrzymywali porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej konsultacji medycznej. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.

- Za każdym razem akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego już na stałe wpisała się kalendarz badań profilaktycznych w naszej gminie. Rodzice bezpłatnie mogą przebadać dziecko bez kolejek i na miejscu - mówi Irena Jaślan, koordynator akcji z ramienia Urzędu Miejskiego w Dębnie.

Wolontariuszka, mama z dziewczynką na rękach, lekarz przed ambulansem

To już szósta wizyta ambulansu w naszej gminie. W sumie dzięki niej udało się już przebadać około 600 najmłodszych mieszkańców. Burmistrz Dębna zaprasza na kolejne badania, które planujemy przeprowadzić w przyszłym roku.

Oprócz wsparcia Fundacji Ronalda McDonalda, Gmina Dębno poniosła koszt związany z przeprowadzonymi badaniami w wysokości 12 080 zł.

Program „NIE nowotworom u dzieci” w Polsce działa od 2005 roku. Zakres badań i program powstał pod kierunkiem krajowego konsultanta ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzego R. Kowalczyka. 

Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju