Dnia 11 czerwca 2015 roku odbył się Piknik Ekologiczny podsumowujący działania edukacyjne w roku szkolnym 2014/2015. Impreza została zorganizowana przez Celowy Związek Gmin CZG-12. W pikniku ekologicznym w Gliśnie wzięło udział prawie pół tysiąca uczniów i przedszkolaków z 43 szkół. Tegoroczny Piknik przebiegał pod hasłem "3U", czyli używaj powtórnie opakowania, utylizuj (oddaj do recyklingu) oraz unikaj opakowań, które ciężko ponownie przetworzyć lub są jednorazowe (np. plastikowe kubeczki do napojów, tacki styropianowe, plastikowe sztućce).

Fundacja Ekologiczna Arka zorganizowała i przeprowadziła gry edukacyjne pt. Ekologiczne puzzle, EKO Memory, Grę Segregujesz - Zyskujesz, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Patronat medialny sprawowała Telewizja Polska S.A. Oddział w Gorzowie Wlkp.

Wręczono nagrody dla Laureatów akcji edukacyjno - konkursowej  „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” oraz „NA TROPIE ELEKTROŚMIECI”- w tym konkursie wyróżnienie zdobyła Natalia Kisiel uczennica kl. IV Szkoły Podstawowej w Różańsku.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki oraz uczestniczyli w różnych konkursach podczas pikniku, to było prawdziwe święto i wspaniała zabawa.

Poprzez udział w całym roku szkolnym w różnego rodzaju konkursach i akcjach nauczyciele próbują zainteresować uczniów problemem odpadów i uświadomić im, że stan środowiska zależy od naszego zachowania i właściwego gospodarowania odpadami.

Poprzez te działania wspieramy wewnętrzny rozwój dzieci i kształtowanie kultury ekologicznej. Z naszej  gminy w akcji wzięły udział następujące szkoły: Szkoła Podstawowa w Różańsku, SP w Cychrach, SP w Sarbinowie, Przedszkole nr 2 w Dębnie, Przedszkole nr 1 w Dębnie, Gimnazjum Publiczne w  Dębnie, Regionalna Placówka Opiekuńczo –Terapeutyczna w Dębnie.

Efektem końcowym jest podsumowanie ogólnej liczby zebranych surowców poprzez ww. placówki:

  • makulatura – 8 064kg
  • butelki PET – 706 kg
  • baterie – 328 kg
  • kartoniki – 330 kg

Dziękujemy Burmistrzowi Dębna za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na to wydarzenie.

Mariola Kmieć