Powiększ zdjęcie. Uczestnicy rajdu. Na plecach mają zielone workiPo raz dwudziesty miłośnicy przyrody wzięli udział w Spotkaniach Przyrodników. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Grzymiradzu. Oprócz przyrodniczej wędrówki, zorganizowano także akcję sprzątanie świata i wręczono nagrody w konkursie fotograficznym. Wydarzenie wpisane w wojewódzkie obchody Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.

W bieżącym roku to już XX - jubileuszowe spotkania. Zanim przyrodnicy wyruszyli, otrzymali plecaki i symbolem tegorocznych spotkań i zostali poproszeni o wykonanie podstawowych ćwiczeń przez panią z Rady Sołeckiej z Grzymiradza. Po ćwiczeniach  uczestnicy  wzięli udział  w pieszej wędrówce ok. 8 km, a wcześniej otrzymali worki i rękawice w celu zebrania śmieci po drodze. Spotkania Przyrodników zbiegły się z coroczną akcją Sprzątanie Świata, którego tegoroczne hasło brzmi „Wszystkie śmieci są nasze”. Spotkania Przyrodników wpisane są w Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem jest „PO NICH DZIEDZICZYMY”. Temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa jest szczególny dla Grzymiradza. W niezwykły sposób splatają się tu przyroda z historią i kulturą.

Uczestnicy rajdu w scenerii leśnej

W trakcie Spotkań Przyrodników został ogłoszony konkurs przyrodniczy „Miej oczy szeroko otwarte” skierowany do najmłodszych uczestników Szkolnych Kół LOP (10 grup 4 osobowych) oraz dzieci z Barnówka, Dolska, Grzymiradza, Krześnicy, Bogusławia, Cychr, Różańska i Dębna. Dzieci z zebranych roślin, owoców, darów lasu i ziemi wykonały przepiękne prace. Wszystkie prace zostały nagrodzone. W świetlicy wyświetlana była prezentacja ze wszystkich spotkań, które odbyły się przez ostatnie lata.  

Prace powstałe w konursie Miej oczy szeroko otwarte

Na placu przed świetlicą została przedstawiona wystawa fotografii przyrodniczej z konkursu pn. „Motyle w naturalnym środowisku”, ogłoszonego wcześniej dla dzieci ze szkół oraz osób dorosłych z terenu gminy Dębno. Ponadto na wystawie znalazły się zdjęcia z poprzednich Spotkań Przyrodników. Dla upamiętniania jubileuszowych Spotkań Przyrodników posadzono drzewa (6 szt. z gat. jarząb pospolity) i 1 dęba szypułkowego z tabliczką upamiętniającą wydarzenie. Dodatkowo postawiono także tablicę z opisami fauny i flory, historii i zabytków Grzymiradza. Wydano folder i pocztówki. Laureaci konkursów otrzymali nagrody, ufundowane przez: Gminę Dębno, Nadleśnictwo Dębno, Nadleśnictwo Różańsko, LOP Zarząd w Szczecinie i EUROPA DIRECT Szczecin. Na zakończenie sołtys Grzymiradza Andrzej Łaszewski otrzymał pamiątkową pieczęć z motywem przewodnim tegorocznych spotkań tj. sikorą modraszką.

Nagrodzeni uczestnicy konkursu fotograficznego na wspólnym zdjęciu

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie dziękujemy. Spotkania zakończyły się przy ciepłym posiłku i słodkim poczęstunku.

Sołtys Andrzej Łaszewski, Marek Schiller, Maria Woś przed pamiątkowym dębem

Wystawa zdjęć

Barbara Rzechółka
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska