Powiększ zdjęcie. Dzieci idą z przewodnikiem drogą polną 10 września br. w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2022 odbył się rajd pieszy do Chwarszczan i Dargomyśla. Przewodnikiem wycieczki był regionalista Marek Schiller. Uczestnicy wydarzenia wędrując szukali śladów templariuszy i joannitów w naszym regionie.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Dębnie. Po drodze zatrzymaliśmy się na starym cmentarzu żydowskim i udaliśmy się polną drogą w kierunku Oborzan – osadnictwa za czasów templariuszy.  Podczas wycieczki odwiedziliśmy kościół z 1260 roku w Dargomyślu, który prawdopodobnie był ufundowany przez templariuszy. Z wyposażenia zachowały się neogotyckie ławy, prospekt organowy z 1910 r., XIX-wieczne mosiężne świeczniki oraz gotycki dzwon z XV w. Miejscowość od 1 połowy XIII w. znajdowała się na uposażeniu chwarszczańskich templariuszy i następnie joannitów.

Odpoczynek na szlaku

Kolejnym kierunkiem rajdu były Chwarszczany, wieś na terenie gminy Boleszkowice. Szliśmy leśną ścieżką, gdzie pod drodze Marek Schiller pokazywał rozległe cmentarzysko kurhanowe.  Zatrzymaliśmy się przy Długim Potoku (Langer Grund), który dostarczał wodę pod sam dom templariuszy. Podziwialiśmy widok na Górę Szubieniczną nad Potokiem Szubienicznym, aby w końcu dotrzeć do dawnego założenia komandorii templariuszy i joannitów. Zobaczyliśmy odnowione freski w kaplicy oraz posłuchaliśmy historii o najcenniejszym zabytku Pomorza Zachodniego.

Wizyta w kościele w Dargomyślu

Pokonując kilkanaście kilometrów spotkanie zakończyliśmy na pikniku przyrodniczo - historycznym w Dargomyślu. Na uczestników czekał posiłek, a także odbyły się gry i quizy. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Dębnie dzieci grały w koło fortuny, odpowiadając na pytania przyrodnicze. Natomiast Marek Schiller przygotował pytania historyczne, związane z tematyką rajdu. Do wygrania były publikacje i materiały promocyjne. Ciekawą formą aktywności były również warsztaty malowania naturą. Podczas wędrówki przez pola, zbieraliśmy rośliny, z których tworzono kolorowe obrazy. Piknik zorganizowano w remizie strażackiej w Dargomyślu. Dziękujemy OSP Dargomyśl za gościnę.

Wizyta w kaplicy w Chwarszczanach

Celem spotkania było poznanie dziedzictwa kulturowego największych zakonów średniowiecza. Uczestnicy poznali pełne ich nazwy: Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona - Templariusze, Zakon Kawalerów Maltańskich, Szpitalnicy - Joannici i Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - Krzyżacy.

W lesie grupa ludzi. Przewodnik pokazuje miejsce kurhanów

Spotkanie było ujęte w programie Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Realizowało również założenia projektu pt. „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry" w ramach działań praktycznych - Młodzież poznaje dziedzictwo kulturowe i naturalne Regionu Doliny Środkowej Odry. Zadanie jest współfinansowane z programu Interreg Va Oś priorytetowa I: Natura i Kultura. W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy z Niemiec w partnerstwie z EJF gemeinnützige AG.

Warsztaty malowania naturą

Uczestnicy warsztatów prezentują swoje dzieła

Miejsce, z którego rozpościera się na Dębno

Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju