Powiększ zdjęcie. Budynek willi wygląda jak ruinaPrzedstawiamy informację i zdjęcia z aktualnego zaawansowania inwestycji związanej z przebudową zabytkowej willi przy ulicy Mickiewicza w Dębnie. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu środków unijnych i we współpracy z partnerem niemieckim.

Od początku budowy w obiekcie trwały głównie prace rozbiórkowe, które należało prowadzić ze szczególnym zachowaniem bezpieczeństwa, zarówno pod względem pracowników, jak i z uwagą by nie uszkodzić konstrukcyjnych ścian i elementów budynku, które mają pozostać do zachowania.

Logotyp Interreg

Równorzędnie z pracami rozbiórkowymi budynek był sukcesywnie wzmacniany, zaczynając od fundamentów, które zostały oczyszczone, wzmocnione i zaizolowane. Przez wykonanie podciągów i nadproży dla stolarki drzwiowej i okiennej (wcześniej nadproża były w postaci drewnianych belek). Specjalistyczną technologią „przyszyto” także budynek dobudówki do głównego budynku, który wcześniej był tylko „doklejony” i następowało już jego odchylenie od pionu. Wykonano zamurowania i przemurowania uszkodzonych fragmentów ścian. Ponieważ ze względu na funkcjonalność i konieczność zachowania odpowiednich parametrów wynikających z przepisów szczególnych, układ pomieszczeń mocno się zmieni, zakres tych prac rozbiórkowych był naprawdę ogromny.

Po pogłębieniu piwnic wykonano fundamenty pod nową klatkę schodową i platformę dźwigową.

Piwnica w budynku, ściany z cegły

Obecnie trwają prace wykonywania nowych stropów wraz z wzmacniającymi wieńcami i wznoszeniem nowej klatki schodowej, co także jest ogromnym wzmocnieniem dla całego budynku.

Na zewnątrz obiektu wykonano prace porządkowe związane z rozbiórkami istniejących nawierzchni, oraz związane z zielenią wycinając przeznaczone do wycinki drzewa. Wykonano wcinkę nowymi przyłączami w istniejące sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz w sieć wodociągową znajdujące się w drodze krajowej. Rozpoczęto prace budowy drenażu wokół budynku.

Wykonywany jest drenaż budynku

Przypominamy, że w obiekcie mieścić się będzie Polsko-Niemieckie Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego, mające za zadanie promocję walorów turystycznych Regionu Doliny Środkowej Odry. Koszt robót budowlanych wynosi 8 413 983 zł.  

Projekt pn. „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry” realizowane jest przy wsparciu środków unijnych w kwocie  6 036 252 zł w ramach programu Interreg Va Oś priorytetowa I: Natura i kultura. Realizowany jest w partnerstwie ze stowarzyszeniem EJF gemeinnützige AG z Niemiec.

Wykonawcą robót jest Konsorcjum: EXPERT Sp. z o.o. z siedzibą w Dolicach jako Lider Konsorcjum oraz Przedsiębiorstwem Budowlanym GOBUD Tadeusz Kot z siedzibą w Deszcznie jako Partner Konsorcjum.

Nowe stropy

powstaje nowa klatka schodowa

Powstaje nowa klatka schodowa

Barbara Remberger
Emilia Jenda