Powiększ zdjecie. Kaplica biała, w tle drzewaZakończył się remont domu przedpogrzebowego w Dolsku. Na zadanie Gmina Dębno pozyskała blisko 20 tyś. zł  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki realizacji przedsięwzięcia udało się przywrócić blask zabytkowi.

Prace obejmowały między innymi: zaizolowanie hydroizolacją ścian fundamentowych, odtworzenie opaski i placu z kostki betonowej, remont cokołu poprzez ponowne pokrycie tynkiem mozaikowym, oczyszczenie i pomalowanie całości ścian z zewnątrz, oczyszczenie i odmalowanie okiennic wraz z ramami świetlików, odtworzenie drzwi wejściowych z drewna dębowego, rozebranie płytek gresowych na istniejących schodach betonowych i wykonanie pokrycia schodów z płyt granitowych płomieniowanych, odmalowanie wnętrza kaplicy w kolorze białym oraz wymiana rozdzielni elektrycznej.

Odnowiona kaplica

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 56 088 z, w tym dofinansowanie od marszałka województwa to kwota 19 726 zł. Środki w wysokości 36 362 zł pokryła Gmina Dębno.

Zadanie realizowane było w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na obszarze Województwa Zachodniopomorskiego na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Tablica informacyjna o dotacji

Pochodząca z II połowy XIX wieku kaplica przycmentarna w Dolsku wpisuje się w krajobraz architektoniczny ukształtowany przez Friedricha Schinkla i Ferdinanda Neubartha. Obaj architekci byli zatrudnieni przez rodzinę von Tresckow w celu upiększenia ich rezydencji rodowej oraz wsi. Podobnie jak pałac w Dolsku, „Dom ogrodnika" oraz „dom gospodarczy", kaplica cmentarna posiada elementy neoklasycyzmu i neogotyku. Warto nadmienić, iż w Dolsku znajdowała się również druga, bliźniacza (nieco większa i bardziej ozdobna) kaplica rodowa von Tresckow, usytuowana w parku przypałacowym i służąca jednocześnie, jako mauzoleum. Niestety uległa ona w przeszłości zniszczeniu i rozgrabieniu.

Odmalowane wnętrze

Wydział Planowania i Rozwoju