Powiększ zdjęcie. Widok na pergole od ulicyPo kilkumiesięcznych pracach zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji parku miejskiego w Dębnie, który zyskał nowe oblicze. Zagospodarowano także tereny zielone w ciągu promenady nad rzeką Kosą i nad jeziorem Lipowo. Zadanie zrealizowano w ramach projektu partnerskiego i przy wsparciu środków unijnych w kwocie około 1,3 mln złotych.

Największy zakres projektu obejmował rewitalizację parku, który kompleksowo odnowiono, a jego wygląd jest nie do poznania. Przede wszystkim poprawiono estetykę i funkcjonalności tego miejsca, zarówno pod względem infrastruktury, jak i uporządkowania zieleni. W pierwszym etapie wykonano wycinkę chorych i inwazyjnych gatunków drzew i krzewów oraz pielęgnację pozostałych. Ponadto wzbogacono teren o ponad 6,5 tysiąca nowych nasadzeń wielogatunkowych krzewów o różnych formach pokroju. Wśród nich dostrzec można tawuły, berberysy, kaliny koralowe, jaśminowce wonne, derenie, róże, bluszcze i ligustry. Nasadzono blisko 70 drzew liściastych i iglastych, w tym klony, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, głogi, sosny, śliwy wiśniowe, graby i świerki. Całość uzupełnia ponad 500 różnorodnych bylin. Roślinność na klombach, to tak teraz modne trawy: kostrzewa i rozplenica japońska oraz rozchodnik okazały. Dodatkowo wiosną będzie można podziwiać rośliny cebulowe, których posadzono ponad 1000. W parku zakwitną tulipany, krokusy, przebiśniegi i czosnek olbrzymi.

Nasadzenie na klombach to trawy: kostrzewa i rozplenica japońska

Wykonano także rekultywację trawników z zastosowaniem wielogatunkowych mieszanek traw. Oprócz trawnika rekreacyjnego, powstaną łąki kwietne, które są tak bardzo potrzebne w miastach, a już dawno zniknęły z krajobrazu zieleni. Na drzewach zamontowano 30 sztuk budek lęgowych dla ptaków, ustawiono 5 sztuk domków dla owadów oraz powstały miejsca kryjówek jeży i innych gatunków zwierząt. Park stał się miejscem proekologicznym i bioróżnorodnym, które stanie się siedliskiem bytowania owadów i małych dzikich zwierząt.

W parku ustawiono 5 sztuk domków dla owadów

Prace w parku obejmowały także roboty związane z poprawą infrastruktury. Wyremontowano część istniejących alei parkowych oraz wykonano nowe ciągi komunikacyjne. Zniknęła stara popękana asfaltowa nawierzchnia. Zastąpiono ją kruszywem mineralnym, w kolorach szarym, grafitowym i piaskowym. Choć mimo krytyki, że uniemożliwi to poruszanie się wózkami dziecięcymi i rowerami, już teraz mieszkańcy ją chwalą, zwłaszcza biegacze. Tego rodzaju nawierzchnia jest ekologiczna i bezpieczna i występuje w parkach największych polskich miast. Wzdłuż ciągów zamontowano stylowe ławki i kosze na odpady komunalne oraz na psie odchody. Park miejski oświetla 115 energooszczędnych lamp parkowych.

Wejście do parku

W parku stworzono nowe miejsca rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin. Od strony plaży miejskiej powstały zaciszne zaułki, w których będzie można odpocząć. Na górce od drogi krajowej zamontowano pergole i altanę ośmioboczną. Miejsce Kamienia Pamięci, poświęcone dawnym mieszkańcom Neudamm zagospodarowano nową roślinnością i ustawiono ławki. Wyznaczono teren pod wiaty i altany, wykonano bezpieczną piaskową nawierzchnię placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej. Nowe elementy architektury zostaną zamontowane do końca bieżącego roku, oprócz urządzeń na siłowni.

Wyznaczony teren pod wiaty

Dodatkową atrakcją jest pumptrack, tor rowerowy o kształcie zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, do jazdy na rowerze. Nawierzchnia wykonana jest, podobnie jak alejki z kruszywa mineralnego. Gotowa jest też górka saneczkowa na zimowe szaleństwa.

Wejścia do parku dostosowano do osób niepełnosprawnych wykonując podjazdy z balustradami.

Dzięki kompleksowej rewitalizacji parku stworzono przestrzeń służącą aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, z którego mogą korzystać całe rodziny. Teraz od mieszkańców zależy, jak długo będziemy cieszyć się jego pięknem. Ta wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja teraz stał się wizytówką Dębna.

Logo promocyjne projektu

Projekt pn. „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez renowację i rozwój wybranych terenów zieleni w Gorzowie Wlkp., Kostrzynie nad Odrą i Dębnie" Całkowita wartość zadania w zakresie Gminy Dębno wyniósł 1 538 204 złotych, w tym dofinansowanie 1 307 473 złotych ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, Osi priorytetowej II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W ramach projektu zrealizowano pierwszy etap i częściowo drugi. Pozostałe prace sfinansowano z budżetu gminy, w kwocie około 2 mln złotych. Dodatkowo w październiku (odrębną umową) rozpoczęto realizację trzeciego etapu, czyli budowę altan, stołów piknikowych i placu zabaw, który zakończy się do końca grudnia br. Zakres ten ma kosztować 288 tysięcy złotych i sfinansowany będzie z budżetu gminy.

Do zakończenia parku według projektu będzie brakować siłowni zewnętrznej, która jak już wiemy zostanie zrealizowana w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego oraz betonowych stołów do ping-ponga i szachów.

Oprócz parku w Dębnie, który przeszedł największą przemianę, zagospodarowano także dwa inne tereny zieleni, które również ujęto w projekcie o dofinansowanie.

W ciągu promenady nad jeziorem Lipowo w miejscu dawnego sadu powstał ogrodzony wybieg dla psów z piaszczystą „psią toaletą”. Zamontowano także śmietnik z dystrybutorem woreczków na psie odchody. Aby oddzielić istniejący plac zabaw wykonano zieleń izolacyjną pod postacią kaskadowego nasadzenia małych drzew w ilości 19 sztuk i 141 krzewów różnego gatunku. Tutaj również część terenu trawiastego przeznaczono na łąki kwietne i trawniki rzadziej koszone. Dzięki temu stworzono miejsce do bytowania owadów i zwierząt.

Wybieg dla psów

Uatrakcyjniono również teren nad rzeką Kosą w Dębnie, gdzie powstały nowe elementy małej architektury. Wykonano dwa osiemnastometrowe drewniane trejaże, które porosną pnączami – wiciokrzewem pomorskim. Wypoczynkowi ma służyć dwudziestometrowy pomost z balustradą i ławkami parkowymi. Podobnie, jak na pozostałych terenach zieleni przestrzeń będą tworzyć ekologiczne trawniki i łąki kwietne. Przeprowadzono tu także rekultywację i rewitalizację zieleni m.in.: niezbędne cięcia sanitarne, pielęgnacyjne, techniczne i formujące drzewa i krzewy. W miejsce wyciętych drzew posadzono 11 głogów dwuszyjkowych oraz blisko 1000 rodzimych gatunków krzewów liściastych i iglastych. Całość tego ekologicznego miejsca uzupełniają poidełka, budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Wiosną zakwitną tulipany i krokusy.

Nad rzeka Kosa powstało nowe miejsce wypoczynku

Inwestycję w całości zrealizowała firma STB Sp. z.o.o z Myśliborza.

Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju