Dębno uczciło 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Rekord dla Niepodległej wyśpiewany w placówkach oświatowych, przybycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, spektakl laserowy, spotkanie przy ogniu niepodległości, rajd nordic walking uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości pod Pomnikiem Orła Białego, widowisko pt. „Obrazki patriotyczne” to te najważniejsze wydarzenia, którymi uczczono w Dębnie 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Tegoroczne obchody obfitowały w szereg różnorakich wydarzeń, w których bardzo chętnie uczestniczyli mieszkańcy miasta i gminy Dębno. Burmistrz Dębna już z początkiem roku powołał komitet obchodów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, który ustalił kalendarz uroczystości. Świętowanie rozpoczęto już w maju, a zakończy się ostatnimi imprezami z końcem listopada.
W listopadzie placówki oświatowe przygotowały wiele spotkań, konkursów, warsztatów i innych wydarzeń związanych z Niepodległą. Jednak główne uroczystości rozpoczęły się w dniu 9 listopada 2018r.
Już o godz. 11:11 uczniowie i przedszkolaki wzięli udział w akacji „Rekord dla Niepodległej”, odśpiewując hymn Polski. Wyjątkową oprawę te wydarzenie miało na Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębnie zorganizowała spotkanie z samym Józefem Piłsudskim. Przybył on na swojej klaczy Kasztance, czym wzbudził ogromne zainteresowanie wśród najmłodszego pokolenia. Marszałek w towarzystwie uczniów i dyrektora szkoły złożył kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego.
Późnym wieczorem tłumy przyciągnął spektakl laserowy pt. „Historia Niepodległej Polski”. Ta blisko czterdziestominutowa prezentacja pokazał najważniejsze wydarzenia historyczne, które zaważyły o losach naszej ojczyzny. Ponad 200 obrazów i animacji laserowych przedstawiały wybitnych przywódców Polski oraz wydarzenia symbolizujące powstania i zrywy narodowościowe dążące do odzyskania niepodległości. Mogliśmy poznać przełomowe bitwy, które uchroniły nasz kraj przed najeźdźcami, wydarzenia polityczne, które zaważyły o losach naszego kraju, a także postacie kształtujące ducha patriotyzmu i dumy przynależności do narodu polskiego. Całość pokazu dopełniała wspaniała muzyka polskich kompozytorów oraz fragmenty pieśni patriotycznych. W spektaklu mogliśmy też zobaczyć obrazy poświęcone Dębnu. Mimo chłodu i późnej pory mieszkańcy nie ukrywali wzruszenia i pozostawili wiele pozytywnych komentarzy. Burmistrz Dębna Piotr Downar na początku spektaklu, witając mieszkańców nie ukrywał zaskoczenia. – Ostatnio, takie tłumy ludzi na tym placu pamiętam w czasie, kiedy zmarł papież Jan Paweł II – mówił włodarz miasta.
W sobotę Rowerowe Dębno, przy wsparciu finansowym Gminy Dębno zorganizowało Niepodległościowy Rajd Nordic Walking. Wieczorem pod kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie mieszkańcy spotkali się przy Ogniu Niepodległości. Wokół ogniska, przy słownej refleksji nad przeszłością i wspomnień związanych z odzyskaniem niepodległości, śpiewano pieśni patriotyczne. Na zakończenie organizatorzy – Salezjanie z Dębna - zaprosili uczestników na grochówkę.
11.11.2018 r. uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, celebrowaną przez proboszcza ks. Henryka Łąckiego. Oprócz licznych sztandarów, uroczystej oprawy mszy, dodali chór „Srebrny Włos”, chór kościelny, dzieci z Zespołu Tanecznego „Mali Cychrowiacy” oraz Kapela „Dębniacy”. O godz. 12:00 wierni w kościele odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, tym samym wpisali się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu!”. Dalsze uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Orła Białego. Zgromadzone na Placu Konstytucji 3 Maja dzieci wypuściły w niebo 100 balonów z życzeniami dla Niepodległej. Mieszkańcy otrzymali też kokardy narodowe, przygotowane podczas warsztatów w dębnowskiej bibliotece oraz flagietki narodowe. Bardzo duży entuzjazm wzbudził występ Zespołu Tanecznego „Mali Cychrowiacy”, który zaprezentował publiczności poloneza.
Następnie zebranych na placu mieszkańców przywitał burmistrz Dębna Piotr Downar: „Szanowni Państwo! 100 lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. (…) Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni...”. W swoim przemówieniu prosił, aby pielęgnować i manifestować patriotyzm oraz pamiętać o tradycji i dobrych wzorach. – Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu – mówił Piotr Downar.
Podczas uroczystości wręczono także medale „Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno” przyznane przez Radę Miejską w Dębnie. Wyróżnienie otrzymali Jan Kuśmierkowski (przedsiębiorca) i Daniel Bońdos (sołtys Smolnicy).
Pod Pomnikiem Orła Białego przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, placówek oświatowych, opiekuńczych i wychowawczych, partii politycznych, instytucji kultury, spółek, służb mundurowych jednostek organizacyjnych, środowisk kombatanckich i sybirackich, kresowian oraz innych stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów. Jako pierwsi wspólny wieniec złożyli odchodzący burmistrz Piotr Downar i burmistrz elekt Grzegorz Kulbicki. Mieszkańcom rozdano 100 białych i czerwonych goździków, które symbolicznie położyli na pomniku.
Na zakończenie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie zaśpiewali pieśń pt. „Zostaniemy na tej Ziemi” – hymn naszej małej ojczyzny. Śpiew na 100 głosów przygotował Edmund Zioła, kierownik Kapeli „Dębniacy”.
Mimo pochmurnej pogody i deszczu uroczystości 11 listopada zgromadziły licznie mieszkańców. Świętując razem 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę zamanifestowali swoją patriotyczną postawę i oddali hołd narodowym bohaterom.
Po uroczystościach na Placu Konstytucji 3 Maja w Dębnowskim Ośrodku Kultury zaprezentowano widowisko pt. „Obrazki patriotyczne” w reżyserii Anatola Wierzchowskiego. W spektaklu zagrali mieszkańcy Dębna i naszej gminy - w sumie 51 osób. - To obrazki z życia zwykłych Polaków z trzech zaborów, którzy widzieli na własne oczy rodzenie się nowego państwa, nowej historii i nowej świadomości narodowej są treścią widowiska, które ma utrwalić w widzach przekonanie o tym, że każdy z nas, będąc Polakiem, tworzy historię swojego narodu codziennie i bez patosu. – pisze autor spektaklu. Na zakończenie wydarzenia na mieszkańców czekała słodka niespodzianka – okolicznościowy urodzinowy tort.
Burmistrz Dębna Piotr Downar składa podziękowania wszystkim osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które włączyły się w tworzenie i realizację wszystkich wydarzeń związanych z obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Emilia Jenda
Wydział Planowania i Rozwoju